Zihin Okuyarak Kazaları Engelleyen Elektrikli Bisiklet

Monash Üniversitesi, IBM Research Australia ve İngiltere'deki Southampton Üniversitesi'nden araştırmacılar, bisikletçilerin zihnini dimağ ...

Zihin Okuyarak Kazaları Engelleyen Elektrikli Bisiklet

Monash Üniversitesi, IBM Research Australia ve İngiltere'deki Southampton Üniversitesi'nden araştırmacılar, bisikletçilerin zihnini dimağ aktiviteleri aracılığıyla okuyabilen bir elektrikli bisiklet prototipi geliştirdi. Üretilen elektrikli bisikletle mümkün kazaların önlenmesi hedefleniyor.

Ena isimli prototip, elektriksel dimağ aktivitesini EEG başlığı aracılığıyla okuyan bir elektroensefalogram sistemi kullanarak sürücünün çevresel farkındalığındaki değişiklikleri algılıyor. Başlık aracılığıyla algılanan sinyaller, bu sinyalleri bisikletin motoruna iletilen komutlara dönüştüren küçük bir bilgisayara iletiliyor.

Ena, bisikletçilerin farkındalığına nazaran motora müdahale ediyor

Sistem, sürücünün etrafının farkında olup olmadığını belirleyerek motorun hızlanmasını sağlayabiliyor. Bununla birlikte, sürücünün çevresel farkındalığında azalma olursa sistem, elektrikli motoru durdurarak bisikleti yavaşlatıyor. Bu tedbir ayrıyeten bir otomobil, sürücüye tehlikeli formda yaklaştığında veya bisiklet yolunda bir ket olduğunda da uygulanıyor.

Çalışmada çevresel farkındalıkta ve görüş ortamındaki değişikliklerin çoklukla insan performansının kalitesindeki azalma ile irtibatlı olduğu öne sürülüyor. Araştırma kapsamında, insan-makine entegrasyonunu bedensel süreçlerle koordinasyonlu hale getirmek için çevresel farkındalığın kullanılabileceğini ortaya koyan bir çalışma yapıldı.

Teknoloji, insan ve makinelerin bütünleşmesi ile performansını artırabilecek

Monash Üniversitesi Malumat Teknolojileri Fakültesi'nden teknolojinin ortak yaratıcısı Florian 'Floyd' Mueller, araştırmanın insan-bilgisayar etkileşimini gerçek devirli olarak gerçekleştirme fırsatı olduğunu belirtti. Mueller, "Araştırmamız sayesinde, nöral aktivite üzere iç bedensel süreçleri, makine entegrasyonu ile entegrasyonlu hale getirebildik. Ena ile sizi daha inançlı turan ve insan vücudu ile bütünleşen bu teknolojiyi keşfedebildik" dedi. Araştırmacılara göre yeni teknoloji, dar bir görüş ortamı gerektiren vesair deneyimlerde de dikkati odaklamak için kullanılabilecek.