Xiaomi elektrikli araba projesini hızlandırdı: Nisan'da start verilebilir

Gelen yeni bilgilere nazaran Xiaomi süratle kendi elektrikli araba projesi üzerinde çalışmaya başladı. Bu gelişme, şirketin başındaki isim ...

Xiaomi elektrikli araba projesini hızlandırdı: Nisan'da start verilebilir

Gelen yeni bilgilere nazaran Xiaomi süratle kendi elektrikli araba projesi üzerinde çalışmaya başladı. Bu gelişme, şirketin başındaki isim olan Lei Jun tarafından yatırımcılara açıklandı.

Başlangıçta projeye liderlik edecek kişinin Xiaomi'nin CEO'su olacağı bildirilmişti, fakat artık kaynaklar, projeden şirketin strateji yöneticisi Wang Chuan'ın sorumlu olacağını tez ediyor. Wang Chuan, 2012'den beri Xiaomi'de vazife yapıyor. Şirketin TV işini sıfırdan muvaffakiyetle kurmayı başardı ve sonuç olarak çok başarılı oldu. Ayrıyeten şirketin otomotiv dalında tecrübeli çalışanlar aradığı belirtiliyor.

En erken 2025 yılında piyasaya sürülecek

Xiaomi'nin sıfırdan bir otomobil yaratacağı düşünülmüyor. Görünüşe nazaran, Çinli üreticilerden birinin modeline dayanacak. Bu haberler sonrasında da şirketin Hong Kong Borsası'ndaki payları %2.6 arttı. 2021 Şubat ayının sonunda, kaynaklar Xiaomi'nin kendi elektrikli otomobilini yaratmayı planladığını bildirmişlerdi . Rapora nazaran şirket, yeni bir pazara girmek için son stratejik kararı vermiş durumda.

Kimi uzmanlar, Xiaomi'nin akıllı telefon pazarındaki sakinlik nedeniyle elektrikli bir araba geliştirmeye karar verdiğinden emin. Şikete yakın kaynaklar, Xiaomi'nin en erken 2025 yılına kadar elektrikli otomobilini piyasaya süreceğini belirtiyorlar.