Windows XP Kaynak Kodları Çevrimiçi Olarak Sızdırıldı

Son iki ayını büsbütün sızdırılmış Windows kaynak kodlarını derlemeye ayırdığını tez eden bir kişi, bugün elindeki tüm koleksiyonu 43 GB ...

Windows XP Kaynak Kodları Çevrimiçi Olarak Sızdırıldı

Son iki ayını büsbütün sızdırılmış Windows kaynak kodlarını derlemeye ayırdığını tez eden bir kişi, bugün elindeki tüm koleksiyonu 43 GB büyüklüğünde bir torrent olarak yayınladı. Şayet kelam konusu argümanlar doğruysa, Microsoft’un en unutulmaz işletim sistemlerinden Windows XP’nin SP1 ve öbür sürümlerinin kaynak kodları çevrimiçi olarak sızdırılmış durumda.

Devasa boyutlardaki torrent belgesi, sadece Windows XP ve Windows Server 2003’ün kaynak kodlarını sızdırdığını tez etmekle kalmıyor, birebir vakitte MS DOS 3.30, MS DOS 6.0, Windows 2000, Windows CE 3, Windows CE 4, Windows CE 5, Windows Embedded 7, Windows Gömülü CE, Windows NT 3.5 ve Windows NT 4ü de içinde barındırıyor.

“Windows XP kaynak kodları hackerların elinde yıllardır bulunuyordu”

Microsoft kurucusu Bill Gates hakkındaki birtakım komplo teorilerine ilişkin görüntüleri da içinde barındıran kelam konusu torrenti indirmek istemeyenler için, sadece Windows XP ve Windows Server 2003 kaynak kodlarını içeren 2,9 GB boyutunda bir zip belgesi da bulunuyor. Kodları sızdıran bireye nazaran Windows XP kaynak kodları hackerların elinde aslında yıllardır bulunuyor fakat birinci kaz kamuya açık bir biçimde paylaşılmış durumda.

Microsoft, kelam konusu kaynak kodlarının sahiden de Windows XP’ye ilişkin olup olmadığı ile ilgili soruları şu an için yanıtlamadı. Bu nedenle şu an için sızdırılan kaynak kodlarının sahiden de Windows XP’ye ilişkin olup olmadığını teyit edemiyoruz.

Windows XP kaynak kodları Windows 10 kullanıcıları için tehdit oluşturmuyor, şimdilik...

Çağdaş Windows 8, 8.1 ya da 10 sürümleri, yaklaşık 20 yıl evvel piyasaya sürülen Windows XP ile birebir kodları kullanmıyorsa, kelam konusu sızıntı çağdaş Windows sürümlerinin kullananlar için bir tehdit oluşturmuyor

Şayet Windows XP kaynak kodunda hackerların istismar edebileceği bir güvenlik açığı bulunuyorsa ve bu kod, Windows 10’da da yer alıyorsa, o vakit kullanıcılar için bir güvenlik tehdidi olduğunu söz edebiliriz. Lakin şu an için kaynak kodların yalnızca yazılımcıların Windows işletim sisteminin geçmişine ‘derinlemesine’ bakmasına müsaade verdiğini söz edebiliriz.