Vücut ısısını denetim edebilen grafen bazlı dokuma eseri üretildi

Manchester Üniversitesi'nden bilim kişileri, giysiler için geliştirdikleri grafen bazlı teknoloji ile sıcak havalarda kullanıcıların ...

Vücut ısısını denetim edebilen grafen bazlı dokuma eseri üretildi

Manchester Üniversitesi'nden bilim kişileri, giysiler için geliştirdikleri grafen bazlı teknoloji ile sıcak havalarda kullanıcıların vücut sıcaklığını düşürebilecek. Oluşturulan bu teknoloji, dokuma bölümü haricinde birçok kesim için uyarlanabilir durumda.

Sıcakta soğuyor, soğukta ısınıyor

İnsan vücudu sıcak olduğu devir, daha çokça kızılötesi radyasyon yayar. Bu nedenle kimi giysiler vücut sıcaklığını düşük tutmak için bu radyasyonun serbestçe geçmesine müsaade vermek, kışın giyilen termal kıyafetler üzere dokuma eserleri ise kullanıcıyı sıcak tutmak için yayılan enerjiyi tutmak üzere tasarlanmıştır. Ekip artık akıllı dokumacılığını, bu iki durum arasında elektriksel ayarlama yoluyla dinamik olarak geçiş yapma yeteneği ile her ikisinin de rolünü noktasına getirecek halde uyarladı.

Araştırma ekibi ürettikleri grafen parçayı pamuktan oluşan kıyafetin bir kısmına yamayarak termal kamerada inceledi. İncelemeler sonucunda eserin başarılı olduğu açıkça gözlendi.

Araştırmaya liderlik eden Profesör Coşkun Kocabaş, “Termal radyasyonu denetim etme yeteneği, ölçüsüz sıcak iklimlerde vücudun sıcaklık idaresi üzere çeşitli kritik pratikler için temel bir gerekliliktir. Termal battaniyeler bu maksat için kullanılan yaygın bir örnektir. Gelgelelim, muhit ısınırken yahut soğurken bu işlevlerin korunması dehşet bir zorluktu. Sonuçlarımızın, grafenin harika optik özelliklerini yeni imkan sağlayan teknolojilere dönüştürme mümkünlüğünü devrinde gösterdiğine inanıyoruz. Gösterilen yetenekler klasik materyallerle elde edilemez. Bu araştırma ortamı için bir sonraki adım, yörüngede dönen uyduların dinamik termal idaresi gereksinimini ele almaktır. Yörüngedeki uydular, güneşe dönük olduklarında ve yerkürenin gölgesinde kaldıklarında ölçüsüz sıcaklıklara maruz kalırlar. Teknolojimiz, termal radyasyonu denetim ederek uyduların dinamik termal idaresini mümkün kılabilir ve talep üzerine uydu sıcaklığını düzenleyebilir. ” sözlerinde bulundu.