Valve İşvereni: Beyin Denetimi Gerçek Dünyayı Sıkıcı Kılacak

Dünyanın en büyük çevrimiçi oyun mağazası ve oyun stüdyosu Valve’ın işvereni olan Gabe Newell, kıymetini sık sık belirttiği ve üzerine yatırımda ...

Valve İşvereni: Beyin Denetimi Gerçek Dünyayı Sıkıcı Kılacak

Dünyanın en büyük çevrimiçi oyun mağazası ve oyun stüdyosu Valve’ın işvereni olan Gabe Newell, kıymetini sık sık belirttiği ve üzerine yatırımda bulunduğu beyin bilgisayar arayüzleri (BCI) hakkında hem ilgi cazibeli hem de huzursuz edici açıklamalarda bulundu.

Gabe Newell’a nazaran beyin bilgisayar arayüzleri, görüntü oyunları hem tecrübe hem de görsel açıdan değişik bir noktaya taşıma potansiyeline sahip ve yakın gelecekte bu teknolojiye yatırım yapmayan oyun şirketleri, büyük hayal kırıklığına uğrayacaklar.

Beyin bilgisayar arayüzleri ile oyunlar, denetimci olmadan oynanabilecek

Valve’ın üzerinde çalıştığı teknolojiyi kısaca özetlemek gerekirse; beyin bilgisayar arayüzleri, başınıza takmış olduğunuz bir sanal gerçeklik seti gibisi bir başlık ile beyninizdeki sinyalleri algılayacak ve rastgele bir kontrolcüye gerek duymadan oyun oynayabilmenizi mümkün kılacak. Dahası bu teknoloji heyecanlı, memnun, sonlu üzere hislerinizi da tespit edebilecek ve oyundan sıkılmaya başladığınız an zorluğu artırarak sizi oyuna kilitleyebilecek.

Tüm bunlar, beyin bilgisayar arayüzlerinin beynimizdeki sinyalleri tespit ettiği durumlar için geçerli. Pekala ya taktığımız başlıklar gönderdikleri sinyaller ile oyunları direkt olarak beynimizde çalıştırıp oynamamıza müsaade verirse? Newell, şu an için sinyal göndererek imgeleri direkt beyinde oluşturmanın güç olduğunu söylese de teknolojinin potansiyeli hakkında heyecan verici açıklamalarda bulundu.

Beyin bilgisayar arayüzleri; gerçek dünyayı renksiz ve bulanık hale getirecek

Gabe Newell’a nazaran beyin bilgisayar arayüzleri ile oyunları direkt beynin içinde oluşturmak, gerçek dünyayı düz, renksiz ve bulanık hale getirecek. Oyunlar, yeni jenerasyon teknoloji ile gerçek dünya ile neredeyse birebir doğrulukta manzaralar sunabilecekken; görselliğin hudutları, gözlerimizin sunabileceğinin ötesine geçmiş olacak.

İnsanların bir aygıtın beyinlerine sinyal gönderme durumuna karşı duydukları tasa hakkında da konuşan Newell, her şeyden evvel hiç kimsenin yapmak istemediği bir şeyi yapmak için zorlanmayacağını, tıpkı telefon kullanmak üzere insanların özgür iradesiyle tercih ettiği bir teknoloji olacağını belirtti.