Twitter, Türkiye'de Temsilci Açmayı Kabul Etti

1 Ekim 2020 prestijiyle yürürlüğe giren Toplumsal Medya Yasası ile birlikte Türkiye'de 1 milyondan fazla faal kullanıcıya sahip tüm toplumsal ...

Twitter, Türkiye'de Temsilci Açmayı Kabul Etti

1 Ekim 2020 prestijiyle yürürlüğe giren Toplumsal Medya Yasası ile birlikte Türkiye'de 1 milyondan fazla faal kullanıcıya sahip tüm toplumsal medya platformlarına Türkiye'de temsilcilik açma zaruriliği getirilmişti. Bu süreçte temsilcilik açmayan firmalar kademeli olacak biçimde başta para cezası sonrasında ise bant kısıtlamasıyla karşılaşacaktı. Geçtiğimiz periyotta Facebook, Instagram üzere platformların Türkiye'de temsilcilik açmayı kabul ettiğini duyurmuştuk. Bu süreçte temsilcilik kararına direnen son dev toplumsal medya platformu ise Twitter olmuştu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Fatih Sayan'ın yaptığı açıklamaya nazaran Twitter da Türkiye'de temsilcilik açmayı kabul etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Fatih Sayan, Twitter'ın Türkiye'de temsilci bulunduracağını açıkladı ve kelamlarına "İnternet trafiği bant genişliğinin daraltılması yaptırımı uygulanmadan, Twitter'ın da 7253 sayılı kanunun getirdiği yükümlülükleri yerine getireceğini açıklaması sevindirici" tabirleriyle devam etti.

Pinterest dışında temsilcilik açmayan toplumsal ağ sağlayıcısı kalmadı

Bakan Sayan'ın yaptığı açıklamaya nazaran Twitter tarafından bildirilen temsilci atama kararının akabinde Pinterest dışında ülkemizde temsilcisi olmayan toplumsal ağ sağlayıcısı kalmadı. Bakan, "Temsilci atamaya yönelik Pinterest'in yaptığı çalışmaları da yakından takip ediyoruz." sözlerini kullandı.

"Toplumsal ağların Türkiye'de temsilci bulundurması, vatandaşlarımızın hak ihlallerin giderilmesi ismine muhatap bulunması açısından büyük ehemmiyet taşıyor." diyen Sayan, paylaşımlarının devamında toplumsal ağ platformlarının hangi devirde Türkiye'de temsilcilik açmayı kabul ettiğini söyledi. Bakanın açıklamalarına nazaran ülkemizde temsilcilik açmayı kabul eden birinci platform VK oldu. Bu platformun akabinde YouTube, TikTok ve Facebook üzere platformlar idari para cezalarının akabinde temsilcilik açmayı kabul etmişlerdi. Son olarak temsilcilik bildirmeyen Twitter, Periscope ve Pinterest'e Ocak 2021'de reklam yasağı uygulanmıştı. Şayet Pinterest temsilci açmama kararında diretirse önümüzdeki periyotta bant genişliği daraltılacak.