Türkiye'nin Atmaca füzesi, 200 km'den uzak uzaklıktaki maksadı muvaffakiyetle vurdu

Türkiye’nin birinci deniz seyir füzesi olarak geliştirilen “Atmaca”, yapılan test atışı sonucu gayesini vurarak muvaffakiyetini bir sefer ...

Türkiye'nin Atmaca füzesi, 200 km'den uzak uzaklıktaki maksadı muvaffakiyetle vurdu

Türkiye’nin birinci deniz seyir füzesi olarak geliştirilen “Atmaca”, yapılan test atışı sonucu gayesini vurarak muvaffakiyetini bir sefer daha kanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Yöneticisi İsmail Demir, Atmaca’nın maksadını vurduğu anları Twitter hesabından paylaştı. Demir, “Atmacamız bu sefer uzun uçtu. 200+ km uzaklıktaki amacı muvaffakiyetle vurarak fonksiyonlarını harika biçimde tarafına getiren Atmaca seyir füzemiz envantere girmeye hazır” sözünü kullandı.

Atmaca; uzun menzili, düşük radar izi ve yüksek gaye vuruş hassasiyetiyle çağdaş donanma platformlarında hizmete hazır bir silah sistemi olarak dikkat çekiyor. Her türlü hava kaidesinde kullanılabilen çağdaş bir güdümlü mermi olan Atmaca, karşı önlemlere dayanıklılığı, maksat güncelleme, yine atak ve vazife iptal yetenekleri ile ileri hizmet planlama sistemi (3D routing) sayesinde, sabit ve hareketli amaçlara karşı tesirli olabiliyor.

Global Konumlandırma Sistemi, Ataletsel Ölçüm Ünitesi, Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre alt sistemlerini kullanarak yol alan Atmaca, amacını yüksek doğrulukla bulabilmek için etkin radar arayıcısını kullanıyor.

Atmaca füzesi teknik özellikleri

Çapı 350 mm
Uzunluk 4.800 - 5.200 m
Tartı < 800 kg
Menzil > 200 km
Güdüm Ataletsel Navigasyon Sistemi + Global Konumlama Sistemi + Barometrik Altimetre + Radar Altimetre
Harp Başlığı Tipi Yüksek Patlayıcılı Penetrasyon Tesirli
Harp Başlığı Yükü 250 kg
Arayıcı Başlık Canlı RF