Teslimat noktasına kargo teslimi hakkında BTK’dan düzenleme

Ülkemizde kimi e-ticaret siteleri tarafından kullanıma sunulan ‘Teslimat noktasına kargo’ hizmeti hakkında yasal düzenleme hazırlandı. Bilgi ...

Teslimat noktasına kargo teslimi hakkında BTK’dan düzenleme


Ülkemizde kimi e-ticaret siteleri tarafından kullanıma sunulan ‘Teslimat noktasına kargo’ hizmeti hakkında yasal düzenleme hazırlandı. Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan düzenlemeye nazaran teslimat noktasına teslimatların asılları belirlendi. Düzenleme yürürlüğe girdi.

E-ticaret sitelerinin muhakkak bölgelerde seçenek olarak sunduğu ‘Teslimat noktasına gönder’ seçeneği sayesinde müşterilet dilerse siparişin konutuna teslim edilmesi yerine muhakkak marketlere, AVM’lere, akaryakıt istasyonlarına teslim edilmesini seçebiliyor. Bu sayede kargo şirketlerinin "Geldik, yoktunuz" deme ihtimali ortadan kalkıyor. Bilhassa de okul, iş üzere nedenlerle teslimat saatlerinde meskende olmayan şahıslar bu seçeneği seçiyor.

Bugüne kadar bu hizmetin kurallarını e-ticaret siteleri ve kargo şirketleri belirliyordu. Artık BTK’nın düzenlemesi sayesinde belli standartlara nazaran hareket edilecek. Hazırlanan düzenleme sayesinde bu özelliği sunan e-ticaret sitesi sayısı artacaktır. Ayrıyeten bu hizmet ekseriyetle İstanbul’da sunuluyordu. Ülke geneline yayılması sağlanabilir.

BTK kararına nazaran, kargo ve posta gönderilerinin teslimatı için esnaf, işyerleri, site idareleri, alışveriş merkezi (AVM) ve plaza idareleri ile kontrat yapılabilecek. Muhakkak bölgelere yerleştirilecek kilitli teslimat dolaplarıyla da kargo iletilebilecek, bu tip teslimatlarda tüketiciye ek fiyat yansıtılmayacak.

BTK kararına nazaran, yalnızca e-ticaret gönderileri ile hudutlu olmak ve teslimata ait tüm sorumluluk posta hizmet sağlayıcısına ilişkin olmak üzere, teslimat noktaları üzerinden kargo alınabilecek.