Steam, PS5 Kontrolcüsünü Takviye Verdiği Aygıtlara Ekledi

Sahip olduğu özelliklerle en az yeni jenerasyon oyun konsolu PlayStation 5 kadar konuşulan PS5 DualSense denetimcisi artık Steam üzerinden de ...

Steam, PS5 Kontrolcüsünü Takviye Verdiği Aygıtlara Ekledi

Sahip olduğu özelliklerle en az yeni jenerasyon oyun konsolu PlayStation 5 kadar konuşulan PS5 DualSense denetimcisi artık Steam üzerinden de kullanılabilecek. Bugün bir duyuru yayınlayan Steam takımı, Steam Girdisi API'ına PS5 denetimci dayanağı eklendiğini açıkladı.

Yapılan duyuruda oyuncuların Death Stranding, No Man’s Sky, Horizon Zero Dawn ve öteki oyunlarda kullanmak için yapılandırabilecekleri LED, dokunmatik yüzey, titreşim ve jiroskop özellikleri için tam takviye eklendiğini belirten Steam, bu dayanağı herkese açık Steam masaüstü istemcisi betasını kullanan bütün oyuncuların kullanabileceğini, daha fazla test yapıldıktan sonra da platform genelinde herkesin kullanımına sunulacağını söyledi.

Steam'de kontrolcüyle oyun oynayanların sayısı her geçen gün artıyor:

Steam Girdisi API'ı, oyuncuların desteklenen bir Steam oyunuyla çabucak hemen her denetimciyi kolay kolay takmasına, çalıştırmasına ve yine eşleştirmesine imkan tanıyan bir araç olarak biliniyor. Geliştiricilere yönelik güncelleme notunda Valve, "milyonlarca" oyuncunun Steam'de her gün bir denetim aygıtı kullandığını belirtiyor.

Yapılan duyuruda "Kontrolcü dostu oyunların kontrolcüyle oynanma oranı %60 ve üzerinde" diyen grup, kaykay oyunları üzere birtakım oyunlarda bu oranın %90'ı aştığının da altını çiziyor. Bu noktada denetimci kullanımındaki artış, PlayStation denetimcisi kullanıcıları ortasında daha da yüksek. O denli ki Valve, son iki yılda Steam genelinde PlayStation kontrolcüsüyle gerçekleşen oyun oturumlarının %10,9'dan %21,6'ya yükseldiğini söylüyor.

Steam Girdisi API'ı, PlayStation 4 denetimcisi, Nintendo Switch Pro denetimcisi, dövüş çubukları, direksiyon setleri, dans yüzeyleri ve akla gelebilecek çabucak hemen tüm öteki denetimciler dahil olmak üzere halihazırda 200'den fazla giriş aygıtını destekliyor.