Son 1 Yıl Boyunca Türkiye'de En Çok Oynanan 10 Taşınabilir Oyun

Taşınabilir oyun sanayisi, keskin yükselişine emin adımlarla devam ediyor. Günümüzde hiç olmadığı kadar fazla insan taşınabilir oyunlarla vakit ...

Son 1 Yıl Boyunca Türkiye'de En Çok Oynanan 10 Taşınabilir Oyun

Taşınabilir oyun sanayisi, keskin yükselişine emin adımlarla devam ediyor. Günümüzde hiç olmadığı kadar fazla insan taşınabilir oyunlarla vakit geçiriyor. Oyun kesiminin dünya çapındaki hasılatına baktığımızda; bilgisayar oyunlarının hissesi yüzde 24, konsol oyunlarının hissesi yüzde 23, taşınabilir oyunların hissesi ise tam yüzde 51.

İstenen yerde istendiği vakit oynanabilmesinin de verdiği avantajla taşınabilir oyunlar pastadan daha büyük bir hisse alıyor. Taşınabilir oyun kesimi her geçen yıl büyüyor evet lakin geçen yıl salgının da tesiriyle 2020’nin birinci çeyreğinde taşınabilir oyunlara duyulan ilgide inanılmaz bir artış oldu. Ocak-Mart ortası taşınabilir oyun indirme oranı dünya genelinde yüzde 30 arttı. Gelin, geçtiğimiz yıl Türkiye’de en çok oynanan taşınabilir oyunlara göz atalım (Kaynak: We Are Social 2021 Turkey).

Aylık etkin kullanıcı sayılarına nazaran Türkiye’de en çok oynanan taşınabilir oyunlar:

 1. PUBG Mobile
 2. Brawl Stars
 3. Candy Crush Saga
 4. Roblox
 5. Among Us!
 6. 101 Okey Plus
 7. Subway Surfers
 8. Minecraft Pocket Edition
 9. Headball 2
 10. Words of Wonders

10. Words of Wonders

Words of Wonders bir söz bulma oyunu. Ekranda çıkan karışık harfler ortasındaki ilişkiyi çözerek gizlenmiş sözleri bulmaya çalışıyorsunuz. Sözleri buldukça kısım atlayıp farklı kentlere seyahat ediyorsunuz.

9. Baş Topu 2

Bayrakları asma vakti. Baş Topu 2, Webtekno'nun kardeş şirketi Masomo tarafından geliştirildi ve Masomo, 2019'da Miniclip bünyesine dahil oldu. Çok oyunculu ve süratli bir futbol oyunu olan Baş Topu 2, dünyanın dört bir yanından gerçek rakiplerle futbol oynamanıza imkan sağlıyor.

8. Minecraft Pocket Edition

Milyonların sevgilisi Minecraft’ın taşınabilir platformlar için hazırlanan sürümü Minecraft Pocket Edition, 2011’de çıktı. Telefon, tablet üzere taşınabilir aygıtlarda çalışan uygulama bilgisayarda kullanılamıyor.

7. Subway Surfers

Kiloo ve SYBO Games paydaşlığıyla geliştirilen Subway Surfers, sonsuz bir koşu oyunu. Oyunda bekçi ve köpeğinden kaçan bir grafiti sanatkarı çocuğu oynuyorsunuz ve o esnada altın toplamaya çalışıyorsunuz.

6. 101 Okey Plus

Bir milyondan fazla kullanıcıya sahip 101 Okey Plus'ta ister arkadaşlarınızla ister tanımadığınız bireylerle okey oynuyorsunuz. Oyun oynarken sohbet etme imkanı da sunan oyunda Facebook hesabınızla bağlanmazsanız ziyaretçi olarak oynayabiliyorsunuz.

5. Among Us!

Among Us, online oynanan çok oyunculu bir toplumsal çıkarım yapma oyunu. 4-10 bireyle oynanabilen oyunda bir uzay gemisinin içinde başlangıçta belirlenen vazifeleri yapıp tamamlamaya çalışırken bir yandan da oyunda otomatik atanan katili tespit etmeye çalışıyorsunuz.

4. Roblox

Roblox Corporation tarafından geliştirilen Roblox, tek başına bir oyun değil de içinde birçok oyun barındıran bir oyun platformu. Platformdaki oyunlar oynanabildiği üzere kullanıcıların kendi oyunlarını oluşturması da mümkün.

3. Candy Crush Saga

2012’de çıkan ve yıllar içinde popülaritesinden asla ödün vermeyen Candy Crush Saga, fiyatsız bir üçlü eşleştirme oyunu. 2 bin 800 küsur düzeye sahip olan Candy Crush Saga’da temel gaye, birebir renk şekerleri birleştirip kırarak kısımları geçmek.

2. Brawl Stars

Finlandiyalı görüntü oyun şirketi Supercell tarafından geliştirilen Brawl Stars, PUBG Mobile üzere battle royale oyunu. Tek oyunculu modu olduğu üzere çok oyunculu modu da olan Brawl Stars, geçtiğimiz yıl Türkiye’de uğrunda en fazla para harcanan üçüncü taşınabilir oyun oldu.

1. PUBG Mobile

2020’de dünyada en çok indirilen oyunlar listesinde de gördüğümüz PUBG Mobile, çok sevilen bir taşınabilir battle royale oyunu. Oyuna bir uçağın içinde başlıyorsunuz ve istediğiniz vakit paraşütle uçaktan atlayıp 100 oyuncuya kadar kişinin girebildiği adaya düşüyorsunuz. Oyunun maksadı başka oyuncuları öldürerek adada kalan son kişi olmak. 2020’de Türkiye’de en çok oynanan oyun olan PUBG Mobile, 2020’de Türkiye’de en fazla para harcanan oyun listesinde de birinci sırada.

 • Kaynak: We Are Social - 2021