Ruhi Çenet, Çanakkale'de Tarihi Batıklara Daldı

Birinci Dünya Savaşı'nın en sert cephelerinden biri, tahminen de en sert cephesi olan Çanakkale'de yaşadığımız zaferin 106. yılında bir sefer ...

Ruhi Çenet, Çanakkale'de Tarihi Batıklara Daldı

Birinci Dünya Savaşı'nın en sert cephelerinden biri, tahminen de en sert cephesi olan Çanakkale'de yaşadığımız zaferin 106. yılında bir sefer daha şehitlerimizi anıyoruz. YouTuber Ruhi Çenet de Çanakkale'de su altı batıklarını drone ile inceledi.

Görüntüye birinci olarak Çanakkale Savaşı ile ilgili anlatılan yanlış bilgileri eleyerek başlayan Çenet, bölge hakkında da bilgiler veriyor. Bilhassa Çanakkale'ye daha evvel gitmemiş olanlar için görüntü, bir nevi görülmesi gereken yerlerin bir listesini de sunmuş oluyor.

HMS Majestic'in Batığı

Görüntünün su altında geçen kısmında birinci olarak barge ismi verilen ve gemilerden kıyılara çıkarma yapmada kullanılan teknelerden birinin batığını görüyoruz. Bir vakitler İngiliz, Hint, Anzac ve öteki İngiliz sömürgelerinden askerler taşıyan araçlardan geriye sadece paslı metal bir iskelet kalmış durumda.

16 bin 60 tonluk, uzunluğu 128, genişliği 23, yüksekliği de 8,2 metre olan HMS Majestic, Çanakkale Cephesi'nde savaşması için gönderilmiş ve adeta yüzen kale olarak gösterilen bir gemi idi. Alman U21 denizaltısı tarafından atılan torpido, geminin kazan dairesini bulmuştu.

Savaş sonrasında bu tıp batıkları incelemek çok inançlı değildir. Özel müsaadeyle bölgeye giden YouTuber da yayınında geminin üzerinde şimdi patlamamış mühimmat olabileceğine dair ihtarlarda bulunuyor. Boğazın akıntısı da müşahede yapmayı zorlaştırıyor.

Çanakkale'de bir tarih yatıyor

Ruhi Çenet ve grubu görüntüde iki farklı deniz altı drone'u kullanmasına karşın HMS Majestic'e ulaşmayı başaramadı. Gemiye ilişkin birtakım modülleri uzaktan da olsa görme talihi bulsak da, geminin kendisini yakından inceleme fırsatı bulunamadı.

Binlerce şehit verdiğimiz, binlerce beşere da mezar olan Çanakkale hakkında anlatılacak daha çok kıssa, incelenecek çok bölge var. Gelecekte bölgede daha ayrıntılı ve daha kapsamlı belgeseller çekilecektir. Biz de başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi hürmetle anıyoruz.