RTX 3080’in bellekleri çarçabuk 20 Gbps’e sürat aşırtılabiliyor

İnceleme grupları şu günlerde RTX 3080 Founders Edition modelini test etmekle meşgul. Bununla birlikte değişik sonuçlar da gün yüzüne ...

RTX 3080’in bellekleri çarçabuk 20 Gbps’e sürat aşırtılabiliyor

İnceleme grupları şu günlerde RTX 3080 Founders Edition modelini test etmekle meşgul. Bununla birlikte değişik sonuçlar da gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

İnceleme takımlarının denemelerine nazaran RTX 3080’in 19 Gbps’te çalışan bellekleri rahatlıkla 20 Gbps’e taşınabiliyor. Micron her ne kadar GDDR6X belleklerini 21 Gbps frekansa yönelik geliştirse de Nvidia RTX 3080’de frekansı 19 Gbps’e düşürmüş. Ufak bir teşebbüs sonucunda kartla 20 Gbps’te stabilite yakalanabilinmiş.

GPU’nun da 70 MHz sürat aşırtıldığı denemelerde VRAM’lerdeki  efektif frekans artışı 850 MHz düzeyinde. Sonuçlarda dudak uçuklatan performans artışı olmasa da sürat aşırtma ile testin tamamlanması değer arz ediyor. Benchmark skorlarında en büyük değişim %3.4 ile Time Spy’da rapor edilmiş.

Bununla birlikte iş ortaklarının tahlillerinin güç kısıtıyla gelmesi nedeniyle testler Founders Edition modelleriyle yapılmış ki bu kartlarda TDP 370 watt’a çıkarılabilmiş.

[bkzdh125009]

 Örneğin ASUS’un TUF modeli bu sona sahip modellerden birisi. ROG Strix ailesi üzere daha kaslı modellerin ilerleyen devirde gelmesiyle özelleştirilmiş tasarım kartlarda da yüksek frekanslara ulaşılacağa benziyor. Sürat aşırtma denemesine dair ekran alıntılarını galerimizde bulabilirsiniz.