Rode Vlogger Kit İnceleme

Ergonomik ve sağlam tasarım Pratik kullanım VideoMic ses performansı MicroLED ışık ve pil ömrü Geniş kutu içeriği Farklı renk filtreler VideoMic ...

Rode Vlogger Kit İnceleme
  • Ergonomik ve sağlam tasarım
  • Pratik kullanım
  • VideoMic ses performansı
  • MicroLED ışık ve pil ömrü
  • Geniş kutu içeriği
  • Farklı renk filtreler
  • VideoMic'i takmak için telefonun kılıfını çıkartmanız gerekebilir

YouTuber olmak isteyen, halihazırda YouTube platformu için görüntü çeken ve dijital içerik üretenler için hakikaten işleri hayli kolaylaştıracak çok özel bir eserle karşınızdayız. Rode markasının Vlogger Kit modeli bu videomuzda bizlerle bir arada.

Aslında Rode Vlogger Kit'in sağladığı yararlardan sadece YouTube platformu için değil, pek çok alanda yararlanabilirsiniz. Bu Instagram olur, hareket halinde Podcast yayınları için olur, işletmeniz için olur, toplumsal medya hesaplarınız için görüntüler oluşturuyorsanız olur; artık burada kullanım formunuzu yaptığınız iş ve biçimi ile siz belirleyeceksiniz. Her biri için de bu aygıttan azamî düzeyde yarar sağlayacağınızı da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Rode Vlogger Kit Özellikleri Neler?

Rode Vlogger Kit, birçok aksesuardan oluşan, hem taşınabilir kullanımlar hem yerleşik oturumlar için kullanabileceğiniz bir aygıt oluyor. Kutusundan 9 kesim formunda çıkan bu aygıtın ana bileşenleri ise tripodMicroLed ışıkVideoMic mikrofon, telefonu sabitleyebilen SmartGrip aparatından oluşuyor. Fakat başka aparatlarla da kullanımı zenginleştiriyorsunuz, onlardan da bahsedeceğiz.

Geçmeden evvel şunu söylemek lazım: Bu cihazı 3 farklı model şeklinde satın alabiliyorsunuz. VideoMic mikrofonu telefonla kullanacağınız için, telefonunuza uygun olanı seçmeniz değerli. Eğer iPhone kullanıyorsanız, cihazın Lightning modelini, eğer Android'li bir telefon kullanıyorsanız ise mikrofon girişine göre 3.5 mm jak veya USB-C konnektörlü biçimde bulabiliyorsunuz. Bizim de elimizde USB-C'li bir modeli bulunuyor, lakin bununla da ayrıca 3.5 mm kulaklık bağlantısı yapabildiğinizi de söyleyelim. VideoMic'in ardında bu girişi görebiliyorsunuz.

Artık, modülleri tek tek tanıyalım ve kurulumunu yapalım.

Rode Vlogger Kit kurulumunu çabucak üstteki videomuzda görebilirsiniz.

Rode Vlogger Kit Nasıl Kullanılıyor?

Tripodu aldık, üzerine SmartGrip'i ister dikey ister yatay biçiminde takabiliyoruz. Böylece YouTube için yatay görüntüler oluştururken, Instagram için de dikey görüntülerinizde telefonunuzu basitçe sabitleyebiliyorsunuz. Bu ortada aygıtın aksesuarlarının her birinin de materyal kalitesinin üst düzeyde tutulduğunun altını da çizelim.

Evet, SmartGrip'i de taktık, artık artık telefonumuzu üzerine sabitleyebiliriz. Bundan sonra da yan tarafına VideoMic mikrofonu takalım. Bu ortada bu mikrofonu bu biçimde çıplak kullanabileceğiniz üzere, dış kullanımlarda, rüzgarlı ortamlarda ses performansının olumsuz etkilenmemesi için tekrar kutudan çıkan tüylü Windshield'ı da kullanabileceğinizi de söyleyelim.

Evet, buraya kadar her şey tamam. Artık de ışık için MicroLED'i tripodun üzerine takıyoruz ve aygıtımız artık çekim yapmaya hazır hale geliyor. Ayrıyeten bu kamera ışığını bu türlü çıplak verebileceğiniz üzere, çeşitli filtrelerle de kullanabiliyorsunuz. Kutudan farklı renklerde 8 tane filtre çıkıyor. Böylelikle ışığı değiştirebiliyorsunuz; daha soft bir beyaz tonu elde etmek için de beyaz filtre işinize bir epey yarayacaktır kanaatindeyiz. Bu filtreleri yeniden kutudan çıkan Clip-on kapağının içine yerleştiriyor ve Clip-on'u da MicroLED'in üzerine takıyorsunuz.

Rode Vlogger Kit Performansı Nasıl?

MicroLED, 4 farklı düzeyde ışık üretebiliyor. Bu LED küpün yaydığı ışık, iç yerlerde çekilen görüntüleri canlandırdığı üzere, karanlıkta dışarıda yapacağınız çekimlerde de büyük yardımcı olacaktır. Doğal ki her düzeyde de ona nazaran pil ömrü değişiklik gösteriyor. Düşük seviye 60 lümende çalıştırırsanız, 255 dakika boyunca ışık üretebiliyor; ışık seviyesini 300 lümen maksimum pahaya getirirseniz ise vaktiniz 52 dakika. Şarjı bitince de yan tarafındaki kapağa, kutudan çıkan USB-C şarj kablosunu takarak şarj edebiliyorsunuz.

Artık yavaş yavaş madem performans noktasına geçmeye başladık, o halde aygıtın mikrofon performansına da değinelim. Bu namlulu mikrofon, Kardioid kutup deseninde ses kaydı yapıyor ve telefonun üzerindeki mikrofon ile hem iç hem dış çekimlerde ses performansında önemli bir fark yaratıyor. Pekala, nasıl? Gelin artık ortadaki farkı izleyelim.

Rode Vlogger Kit performans testini çabucak üstteki videomuzda görebilirsiniz.

Özetle

Evet, sonuç olarak değerlendirirsek, Rode Vlogger Kit gerçekten de bahsettiğimiz üzere dijital içerik üretenler, vloggerlar, PodCast yayını yapanlar ve görüntü çekenler için şahane bir eser olmuş.

Üzerindeki MicroLED'in ışık performansı ve farklı filtrelerle birlikte kullanılabilmesi olsun, VideoMic mikrofonun ses performansının iç ve dış kayıtlarda değerli ölçüde fark yaratması olsun, hakikaten de kullanıcısına yarar sağlayacak tıpta bir eser.

Öte yandan tripodun ayarlanması ve ergonomik tarafı de bir epey kuvvetli. Katlayıp tutarak hareket halinde görüntü kayıtlarını rahatlıkla yapabiliyorsunuz, ayrıyeten bu cins kullanımda daha rahat edebilmeniz için, ayarlanabilir göbek üzerinden tripodu 90 derecelik açıya da getirebiliyorsunuz.

Masa başında yapacağınız görüntülerde da hakikat açıyı rahat bulabiliyorsunuz. Tahminen üzerine bir su terazisi eklenebilirmiş, onu da söylemek lazım. Böylelikle göbek üzerinden ayar yaparken, daha süratli sonuç sağlanabilirdi. Tahminen bir öteki olumsuz olarak söyleyebileceğimiz şey ise, şayet telefonunuzun kalınca bir kılıfı varsa, VideoMic'i takmak için bu kılıfı çıkartmanız gerekebileceği. Lakin bunun dışında her şey tamam, sahiden de ilgi cazip ve yarar sağlayan bir eser olmuş ki, görüntü işi yapanların da faydalanabileceğini düşünüyoruz.

Pekala, Rode Vlogger Kit'in fiyatı ne kadar? Şu an bu aygıtı, Compel'in web sitesi üzerinden 1842 TL dolaylarında bir fiyatla satın alabiliyorsunuz.

Rode Vlogger Kit Teknik Özellikleri
Eser Modeli Rode Vlogger Kit
Eser Tipi Telefon Aksesuarı
CHIP Online Notu 93
Üretici Rode
Teknik Ayrıntılar
Frekans Aralığı 20 Hz – 20 kHz
Kutup Deseni Kardioid
Sinyal Gürültü Oranı 74.5 dBA
Muadil Gürültü 19.5 dBA SPL
İrtibat USB-C
Analog Çıkış 3.5 mm
Satın Al