PC'ler, Koronavirüs'ün de Yardımıyla "Uçuşa Geçti"

Küresel PC piyasasının 2020'nin üçüncü çeyreğinde geçen yılki tıpkı periyoda kıyasla yüzde 13 büyüdüğü ortaya çıktı. Canalys'e nazaran 79,2 ...

PC'ler, Koronavirüs'ün de Yardımıyla "Uçuşa Geçti"

Küresel PC piyasasının 2020'nin üçüncü çeyreğinde geçen yılki tıpkı periyoda kıyasla yüzde 13 büyüdüğü ortaya çıktı. Canalys'e nazaran 79,2 milyon aygıt satıldı ve böylece son 10 yıldaki en büyük büyüme gözlendi.

Yılın birinci çeyreğinde zayıf kalan sevkiyatlar, ikinci çeyrekte güç kazandı ve PC pazarı, üçüncü çeyrekte yeterlice güçlendi. COVID-19'un birçok çalışanı konuttan çalışmaya zorlamasıyla notebook sevkiyatları, 64 milyon üniteye ulaştı. Laptop ve taşınabilir iş istasyonu sevkiyatları evvelki yıla nazaran yüzde 28,3 artış gösterirken masaüstü ve masaüstü iş istasyonlarının sevkiyatlarının yüzde 26 gerilediği gözlendi.

Üçüncü çeyrekte markalara baktığımızda Lenovo, sevkiyatlarındaki yüzde 11,4'lük artışla 19 milyon aygıt dağıttı ve birinci sıraya yerleşti. İkinci sıradaki HP, yüzde 11,9'luk bir büyüme elde etti ve 18,7 milyon aygıt sevketti. Dell, evvelki seneye nazaran yüzde 0,5 gerileyerek dördüncü sırada yer aldı. Apple ve Acer, sırasıyla yüzde 13,2 ve yüzde 15 büyüme kaydederek sırasıyla dördüncü ve beşinci sırada yer aldılar.

Canalys araştırma yöneticisi Rushabh Doshi, "bu pandeminin insanların çalışma, öğrenme ve işbirliği yapma formu üzerindeki kalıcı tesirleri, önümüzdeki yıllarda PC satıcıları için kıymetli fırsatlar yaratacaktır," dedi.