Microsoft'tan, Internet Explorer'ın Vefatını Hızlandıran Adım

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, Chromium tabanlı Edge'i yayınladıktan sonra Internet Explorer'ı kaldırmaya karar verdi. Hatta şirket, bir ...

Microsoft'tan, Internet Explorer'ın Vefatını Hızlandıran Adım

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, Chromium tabanlı Edge'i yayınladıktan sonra Internet Explorer'ı kaldırmaya karar verdi. Hatta şirket, bir mühlet evvel yaptığı açıklamalarla da Internet Explorer'ın sonunu getirecek tarihi duyurdu. Yaşanan son gelişmelerse Microsoft'un, süreci hızlandırmak ismine radikal bir karar aldığını gösteriyor. 

Internet Explorer, çok kısıtlı bir kullanıcı kitlesi tarafından olsa da hala kullanılabilen bir tarayıcı. Fakat Microsoft, bunun bu türlü olmasını istemiyor. Hatta şirket, Chromium tabanlı Edge'in 84 kodlu sürümü prestijiyle da birtakım internet sitelerinin sitelerinin Internet Explorer üzerinden açılmasını engelliyor. Edinilen bilgilere nazaran şirket, önümüzdeki ay kullanıma sunulacak 87 kodlu sürümle Internet Explorer kullanan tüm kullanıcıları etkileyecek bir adım atacak.

Kullanıcılar, 1000'den fazla siteye Internet Explorer üzerinden erişemeyecek

Microsoft, Chromium tabanlı Edge'in 87 kodlu sürümüne bir DLL entegre etti. Bu DLL, daha evvelden belirlenmiş olan 1.156 adet internet sitesine, Internet Explorer üzerinden erişimi engelliyor. Kullanıcı, belirlenmiş internet sitesine Internet Explorer kullanarak girmeye çalıştığında ise bir ikaz alıyor. Kelam konusu sitenin Internet Explorer üzerinden açılamayacağının yazılı olduğu ihtar, kullanıcıyı direkt Chromium tabanlı Edge'e yönlendiriyor.

Kullanıcılara gösterilen ihtar işte bu türlü görünüyor

Microsoft'un son adımının pek çok kullanıcıyı etkilemeyeceğini söylemek gerek. Çünkü Net Applications isimli istatistik şirketine nazaran Internet Explorer'ın global pazar hissesi, yalnızca yüzde 5,37. Ayrıyeten bu küçük dilimin önemli bir kısmını de kurumsal sistemler oluşturuyor. Bu durumu da görmezden gelmeyen Microsoft, sistemlerini Internet Explorer üzerinden kuran şirketler için bir ayrıcalık tanıyor. Bu işletmeler, oluşturdukları siyasetlerle zarurî yönlendirmenin dışında kalabiliyorlar.

Internet Explorer, 90'lı yılların parlayan yıldızı olarak karşımıza çıkmıştı. İnternete erişim o periyotlarda bugünkü kadar yaygın olmasa da kullanıcıların yüzde 90'ından fazlası, 90'lı yılların sonunda Internet Explorer kullanıyorlardı. Lakin süreç içerisinde geliştirilen tarayıcılar, Internet Explorer'ın pabucunu dama attı. Artık kullanıcılar, Internet Explorer'ı yalnızca format sonrasında diğer bir internet tarayıcısını indirmek için kullanmaya başladılar. Hal bu türlü olunca da Microsoft, Chromium tabanlı Edge'den sonra hem Internet Explorer hem de Chromium olmayan Edge'in fişini çekmeye karar verdi.