Microsoft, Windows 10'un Yeni Başlat Menüsü Duyurdu

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft'un Windows 10 üzerindeki çalışmaları sürat kesmeden devam ediyor. Şirket, kısa bir müddet evvel ...

Microsoft, Windows 10'un Yeni Başlat Menüsü Duyurdu

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft'un Windows 10 üzerindeki çalışmaları sürat kesmeden devam ediyor. Şirket, kısa bir müddet evvel yayınladığı Windows 10 Sürüm 2004'ün kusurları nedeniyle yaşadığı problemlerin üstesinden gelmiş ve yeni özelliklere yelken açmış üzere görünüyor. Zira Microsoft artık, yeni Windows 10 Başlat Menüsü ve güncellenen Alt-Tab kombinasyonunu duyurdu.

Başlat Menüsü, Microsoft'un her devir tartışılan bahislerinden bir tanesi oldu. Microsoft, kullanıcıların isteklerini bir türlü yakalayamadı ve hal bu türlü olunca da tüketiciler, Başlat Menüsü ile ilgili rahatsızlıklarını lisana getirdiler. Microsoft cephesinden gelen son hamle ise yeni Başlat Menüsü dizaynının nasıl olacağını gözler önüne seriyor. Açık konuşmak gerekirse, yeni dizaynla eski tasarımı birbirinden ayırmak o kadar da kolay değil.

İşte Windows 10'un yeni Başlat Menüsü tasarımı

Microsoft, Windows 10'un Başlat Menüsü'nde Canlı Döşemeler olarak isimlendirdiği bir yapı kullanıyor. Bu yapı, Windows 10'un yeni Başlat Menüsü dizaynında değişiyor. Şirket, Windows 10 kullanıcılarının aradıklarını bulabilmeleri için daha duru bir art plan tercih etmiş durumda. Microsoft bu durumu, daha akıcı bir tasarım olarak tanımlıyor.

Microsoft, mevcut Başlat Menüsü dizaynında mavi renk tonuna kıymet veriyordu. Yeni dizaynda ise şeffaflık ön plana çıkıyor. Bu da kullanıcıların tatbik aramalarını kolaylaştıracak üzere görünüyor. Elbette son kelamı kullanıcılar söyleyecek ve Başlat Menüsü'nün yeni dizaynının beğenilip beğenilmeyeceği, kullanıcı geri bildirimleri ile gün yüzüne çıkacak.

Microsoft, Alt-Tab kombinasyonunu da güncelliyor

Microsoft'un Windows 10'daki bir vesair yeniliği ise Alt-Tab kombinasyonu ile ilgili. Bu kombinasyon, bugüne kadar pratikler arasında geçiş yapmayı kolaylaştırıyordu. Şirket, bunu biraz daha genişletmeye karar vermiş üzere görünüyor. Zira Microsoft'un yeni Alt-Tab kombinasyonu, Chromium tabanlı Edge'deki tüm sekmeleri de bu kombinasyon içine dahil ediyor. Tatbikler da tekrar burada bulunmaya devam ediyor.

Tüm bunlara ek olarak Microsoft, Windows 10'un Vazife Çubuğu'nu da daha işlevsel bir hale getiriyor. Şirket, Xbox Live kullanıcıları için yeni bir süratli erişim simgesi getirirken Android kullanıcıları için de Telefonunuz pratiğine dair bir simge getiriyor. Bu sayede kullanıcılar, gereksinimlerine daha kolay ulaşabiliyorlar. Windows 10'un yeni özellikleri, işletim sisteminin son test sürümünde kullanılabiliyor.