Katmerciler'den Kenya'ya 500 milyon liralık HIZIR 4x4 kara aracı satışı

Ürettiği kara araçlarıyla sivil kullanımda ve savunma endüstride büyük hisseye sahip şirketlerden Katmerciler, büyük bir satışa imza atmak ...

Katmerciler'den Kenya'ya 500 milyon liralık HIZIR 4x4 kara aracı satışı

Ürettiği kara araçlarıyla sivil kullanımda ve savunma endüstride büyük hisseye sahip şirketlerden Katmerciler, büyük bir satışa imza atmak üzere. Kenya’nın ulusal gazetelerinden The Star’ın haberine nazaran Kenya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Zipporah Kioko, Katmerciler’den 118 adet HIZIR 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç satın almak için muahede sağlandığını söyledi. Şimdi imzalar atılmadı. Mutabakatın 7,7 milyar Kenya şilini yani yaklaşık 518 milyon TL meblağında olduğu kestirim ediliyor.

Katmerciler tarafından üretilen HIZIR, Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarında faal bir biçimde kullanıldı. Kenya, Suriye’deki başarısı nedeniyle HIZIR’ı tercih etti. Bu araçlar Kenya’nın Somali sonundaki El-Şebab terör örgütüne karşı kullanacak. Bölgenin fizikî yapısı ve örgütün akın metotları Suriye’deki şartlara benzerlik gösteriyor. Katmerciler'in Uganda'ya sattığı HIZIR'lar etkin bir formda kullanılıyor.

HIZIR 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Özellikleri

HIZIR 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, kırsal ve kentsal alanlardaki ağır çatışma şartlarında yüksek dayanıklılık sergileyebilecek biçimde tasarlandı. Yüksek balistik ve mayın müdafaa düzeyine sahip. Operasyonlarda komuta denetim aracı, silah taşıyıcı araç, hudut güvenliği aracı, keşif aracı, ambulans aracı üzere çeşitli rollere bürünebiliyor.

400 beygir güç, 1550 Nm tork üreten 8.9 litrelik turboşarjlı dizel motordan güç alıyor. Tam depo ile 700 kilometre ara kat ediyor. Allison 3000 serisi tam otomatik 6 ileri vites sistemi bulunuyor. Azamî 120 km/h sürate ulaşabilen araç, yüzde 70 eğimli yolları tırmanabiliyor. Katmerciler, bu aracın hibrit motorlu versiyonunu yapmayı hedefliyor.

HIZIR’da silah sistemi olarak ASELSAN tarafından üretilen SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi kullanılıyor. Makineli tüfek ya da 40 milimetre otomatik bomba atar takılabilen SARP sistemi sahip olduğu yüksek stabilizasyon, otomatik amaç takip ve tespit yeteneği özellikleriyle dikkat çekiyor. Silahı kullanacak işçi, aracın içerisinden inançlı bir halde kullanıyor. Hareket halinde ve hareketli amaçlara atış, gece görüş, balistik hesaplama, mühimmat sonu uyarısı ve manuel kullanım özellikleri de silah sisteminin özellikleri ortasında.

HIZIR istenirse 7 farklı opsiyonla donatılıyor. Bu opsiyonlar kurtarma vinci, silah kulesi, merkezi lastik şişirme sistemi, KBRN hava filtre sistemi, otomatik yangın söndürme sistemi, iç konuşma sistemi ve GPS. Kenya, HIZIR’da çeşitli özelleştirmeler yapılmasını istedi. Bu özelleştirmelerin ne olduğu şimdi bilinmiyor.Kaynakça https://www.the-star.co.ke/news/2021-01-24-kdf-to-buy-118-top-military-vehicles-to-fight-al-shabaab/ http://www.katmerciler.com.tr/L/TR/mid/343/g/343/c/31/id/61/HIZIR-4x4-Taktik-Tekerlekli-Zirhli-Arac.htm