Kamu bankaları, 6 araba markasının kredi paketinden çıkarıldığını duyurdu

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklamada Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota’nın “yerli üretime ...

Kamu bankaları, 6 araba markasının kredi paketinden çıkarıldığını duyurdu

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklamada Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota’nın “yerli üretime özel taşıt kredisi” kampanyasından çıkarıldığı duyuruldu.

Kamu bankaları, atılan bu adımın sebebini kelam konusu markaların daha evvel yapılan ikazlara karşın araçlarında fiyat artışına gitmesi olarak açıkladı. Açıklamada, kelam konusu fiyat artışlarının yerli üretimi teşvik maksadı taşıyan kredi kampanyasını etkisiz kıldığı belirtildi. İşte kamu bankaları tarafından yapılan açıklamanın tamamı:

“Anlaşmalı firmalardan sıfır kilometre binek araç yahut ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize firmalar ile yapılan mutabakatlar bazında değişmek üzere aylık yüzde 0,49 - yüzde 0,64 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulmuştur. Yapılan iş birlikleri ile hem taşıt sahibi olmak isteyen müşterilere uygun şartlar ile finansman sağlanmış hem de otomotiv bölümüne kıymetli bir hareketlilik getirilmiştir. Sağlanan finansman imkanı otomotiv bölümünden de büyük övgüler almıştır.

Öteki taraftan, kredi kampanyalarının firmalar tarafından fiyat artışı için bir fırsata dönüştürülmemesi ve muhtemel fiyat artışları ile vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için; açıklanan kredi paketlerinin kapsamına ve gayesine uygun olarak faaliyet gösteren firmalarla çalışılacağı, sunulan uygun finansman imkanını, eser yahut hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firma olması durumunda ilgili firmaların kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacağı 02.06.2020 tarihli basın açıklamamızla kamuoyuna duyurulmuştu.

Bugün gelinen noktada, Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarının belirtilen açıklamalara karşın fiyat artışları yaptıkları görülmüştür. Yerli üretimi teşvik maksadı taşımasına ek olarak ferdî ve kurumsal müşterilerimizin düşük maliyetli finansmana erişimini amaçlayan taşıt kredisi paketinin gayesine muhalif hareket eden Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmaları kredi paketi kapsamından çıkarılmıştır.”