İşte En Âlâ Fotoğrafı Çekmenin Teknikleri

OPPO, akıllı telefon modellerinin kameralarında kullandığı üstün teknolojilerle dikkatleri her vakit üzerine çekiyor. Gerçekleştirdiği ...

İşte En Âlâ Fotoğrafı Çekmenin Teknikleri

OPPO, akıllı telefon modellerinin kameralarında kullandığı üstün teknolojilerle dikkatleri her vakit üzerine çekiyor. Gerçekleştirdiği inovasyonlar, gece çekimlerinde de farkını ortaya koyuyor. Taşınabilir fotoğrafçılıkta eşsiz bir tecrübe vadeden OPPO, 21 Aralık'taki 'En Uzun Gece' için fotoğraf sanatkarları Kerimcan Akduman, Koray Özpalamutçu ve Sefa Yamak'ın gözünden gece uygulanabilecek kimi fotoğraf çekimlerine özel teknikleri anlattı. 

Yıldızlar nasıl fotoğraflanır?

Kerimcan Akduman: "Yıldızları net bir halde fotoğraflamak için öncelikle karanlık ışık kirliliğinin olmadığı bir yere gitmelisiniz. Uygun ortamı bulmak için internette online haritalar üzerinden bir arama yapabilirsiniz. Yerinizi belirlediğinizde akıllı telefonunuzu yerleştirebileceğiniz bir tripoda gereksiniminiz olacak. Zira uzun bir pozlama mühleti yapmanız gerekecek. Tripodunuz yoksa akıllı telefonunuzu sabitleyebileceğiniz bir bardak da işinizi görebilir. Ben birden fazla fotoğraflarımı bu türlü kolay tahlillerle çekiyorum. Bu evreyi tamamladıysanız artık akıllı telefonunuzun fotoğraf ayarlarından uzun pozlamayı seçebilirsiniz. Akıllı telefonların diyafram ayarları otomatik olduğundan ortalama 1.7 üzere bir ölçü verecektir. Sonrasında 15-30 saniye ortasında bir pozlama mühleti gerekiyor. Bununla birlikte fotoğrafın tonuna da karar vermelisiniz. Ne çok sarı olmalı ne de çok mavi. Son olarak da fotoğrafı çekmeden zamanlayıcıyı kullanmanızı öneririm. Zira telefona dokunduğunuz anda ufak bir titreme yaratabilirsiniz. Bu durum fotoğrafın sertliğini bozabilir. Zamanlayıcıyı 3 saniyeye ayarlayarak yıldızları kusursuzca fotoğraflayabilirsiniz."

Hareketli gece fotoğrafları nasıl çekilir?

Koray Özpalamutçu, "Hareketli bir gece fotoğrafı çekmek için öncelikle buna vakit ayırmalısınız. Ben hareketli fotoğraf çekimleri için ekstra mod kullanıyorum. F pahasını en düşüğe alıyorum, yani 1.7'ye. Renk sıcaklık ayarıyla hiç oynamıyorum zira akıllı telefonun vermiş olduğu sıcaklık pahaları benim için esasen her vakit optimumda oluyor. Bu ayarları değiştirdiğinizde ışıklı alanın renk tonları bozulabiliyor. Bununla birlikte pozlama pahaları olan MESKEN pahalarını en düşük bedelde kullanıyorum. Samanyolu pozlaması yapacak isem lokasyonun karanlık olmasına dikkat ediyor, şayet light trails biçimi hareketli nesne fotoğrafı çekecek isem, seçtiğim yerin nesnelere en uygun odak aralığında olmasına ihtimam gösteriyorum. Son olarak da uzun pozlama tekniği ile çekilen bu hareketli fotoğraflar için kesinlikle tripod kullanmanızı tavsiye ediyorum."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Watch Dogs: Legion İncelemesi

Gün doğumu ve batımında fotoğraf çekerken nelere dikkat etmek gerekir?

Sefa Yamak: "Ben gün doğumunda ya da gün batımında güneşin; bulutların gerisine saklanmış olmasını ya da güneşin ufuk çizgisinin altında olduğu an da ki yumuşak ışığı daha manalı buluyorum. Örneğin, İstanbul'da gün batımı fotoğrafı çekmek istiyoruz. Ben bu şekil fotoğrafı en uygun biçimde fotoğraflamak için, güneşin tam sırta gerçek inmesinin beklenmesini tavsiye ederim. Bu biçimde çekim yapıldığında; güneş çok patlamayacaktır. Gün doğumunda ise, güneşin hafifçe yükselmeye başladığı, alacakaranlık dediğimiz vakitte fotoğraf çekilmesini öneririm. Işığın fazla olduğu vakit aralığında, ışık bulutların ortasından ya da görüntüden çok fazla gelecek, ister istemez kompozisyonda rol çalacaktır."

Yaratıcılığınızı ortaya koyun...

OPPO'nun Reno4 Serisi'nde yer alan Reno4 Lite, Reno4 Pro ve Reno4 modelleri taşınabilir fotoğrafçılık alanında yaratıcılığınızı ortaya koymanıza yardımcı olacak donanımla birlikte geliyor. Reno4 Serisi'nde, fotoğraf çekimlerinizi bir üst düzeye çıkartan birçok yaratıcı kamera özelliği bulunuyor. Reno4 Serisi'nin bu yenilikçi kamera özellikleri, 'en canlı' anları koleksiyonlarınızda yaşatmanıza ve ölümsüzleştirmenize olanak sağlıyor.