iPhone'lardaki Face ID "kandırılamaz" hale geliyor: Damar desenlerini tarayacak

Apple'ın Face ID teknolojisiyle ilgili kıymetli bir patent aldığı ortaya çıktı. Şirket iPhone'lardaki yüz tanıma sistemini daha ...

iPhone'lardaki Face ID "kandırılamaz" hale geliyor: Damar desenlerini tarayacak

Apple'ın Face ID teknolojisiyle ilgili kıymetli bir patent aldığı ortaya çıktı. Şirket iPhone'lardaki yüz tanıma sistemini daha inançlı hale getiriyor. O denli ki artık Face ID sistemi ikiz kardeş tarafından bile kandırılamayacak.

Apple'ın yeni biyometrik yüz tarama prosedürüyle ilgili patent başvurusu, ABD Patent ve Marka Ofisi (USPTO) tarafından yayınlandı. Evrakta yer alan detaylar kızılötesi sensör aracılığıyla iPhone sahibinin yüzündeki damarların taranacağını gösteriyor.

Damar desenlerinden ayırt edilecek

Yeni Face ID sensörü, cildin üst katmanlarındaki damarların pozisyonu ve boyutunu içeren 3 boyutlu bir yüz haritası oluşturabilecek. Bu harita, tek yumurta ikizlerinin bile ayırt edilmesini mümkün kılacak. Çünkü ikiz kardeşler birbirlerine çok benzeseler bile damar desenleri farklıdır.

Apple'ın patentlediği yeni biyometrik kimlik doğrulama tekniği hacker'ların maske aracılığıyla Face ID sistemini kandırmasını imkansız hale getirecek. Zira insan damar sisteminin kopyalanması mümkün değil. Ayrıyeten ikiz kardeşlerin de telefonları hakkında endişelenmelerine gerek kalmayacak.