Intel pandemiye karşın büyümesini sürdürdü

Pandemi sürecinin pek çok dalda ekonomik kasvetler yarattığı bir gerçek lakin birinci şok çabuk atlatıldı ve beklentilerin bilakis değerli ...

Intel pandemiye karşın büyümesini sürdürdü

Pandemi sürecinin pek çok dalda ekonomik kasvetler yarattığı bir gerçek lakin birinci şok çabuk atlatıldı ve beklentilerin bilakis değerli büyümeler yakalayan firmalar mevcut. Intel bunlardan birisi.

İkinci çeyrekte yeni rekor

Yılın birinci çeyreğinde 18.7 milyar dolar gelir elde eden firma ikinci çeyrek için beklentilerini düşürmüştü fakat tam tersine mali tablolar yeni rekorlara koşuyor. İkinci çeyrekte yüzde 20 büyüyen firma 19.7 milyar dolar gelire ulaştı.

Bu devirde kar marjını biraz düşüren firma net gelir olarak yüzde 22 artışla 5.1 milyar dolar elde etti. Son kullanıcıya yönelik eserler; pandemi sürecinde bilgisayarlara olan ilginin artmasıyla yüzde 7 civarında artış gösterdi.

Intel bu devirde bilgi merkezi odaklı hizmetlerinde yüzde 34 civarında bir artış yakaladı ve 10 milyar dolar civarında gelir elde etti. Bilgi Merkezi kümesi yüzde 43 artış yakalarken, bellek ve programlanabilir yonga tahlilleri de büyüdü. Bununla birlikte Objelerin İnterneti ve Mobileye kısımları çeyreği düşüşle kapattı.

Yaşanan gelişmeler üçüncü çeyrek için de beklentileri arttırdı. Taşınabilir tarafta Tiger Lake işlemciler, sunucu tarafında Ice Lake işlemciler ile 10nm sürecinin yaygınlaşması beklenirken satışlarda da artış kestirim ediliyor.