Intel Alder Lake platformu gün yüzüne çıktı

Rocket Lake işlemcilerinin birinci incelemeleri yayınlandı yakında satışa sunulacak diyeduralım Intel’in DDR5’e geçiş yapacağı yeni ...

Intel Alder Lake platformu gün yüzüne çıktı

Rocket Lake işlemcilerinin birinci incelemeleri yayınlandı yakında satışa sunulacak diyeduralım Intel’in DDR5’e geçiş yapacağı yeni platformu giderek daha da detaylanıyor.

Alder Lake'te %20 IPC artışı yolda

Paylaşılan slaytlara nazaran 10 nm Alder Lake işlemcileri evvelki jenerasyona kıyasla %20 IPC artışı sunacak. Golden Cove çekirdeklerinin getireceği güzelleşmede kıstas alınan jenerasyonun Tiger Lake mi Rocket Lake mi olduğu ise netleştirilmemiş.

Başka taraftan yeni yongalar Intel’in slaytına nazaran çoklu izleğe dayalı iş yüklerinde 2 kat daha süratli olacak. Bu performans artışının yeni donanım tabanlı zamanlama ve yüksek verimlilikli Gracemont çekirdekleri sayesinde elde edildiği de belirtilmiş.

8 Golden Cove ve 8 Gracemont çekirdeklerinden oluşan Alder Lake bir müddet evvel paylaştığımız hem DDR5 hem DDR4 takviyesi sunulacağıyla ilgili yeni bir ayrıntı daha ortaya çıktı.

DDR5 RAM'ler üst düzey yongasetlerinde kullanılacak

Buna nazaran Intel 2 kanallı DDR5-4800 MHz dayanağını Z690 yongasetli anakartlara has tutarken daha uygun fiyatlı yongasetlerinde ise DDR4-3200 MHz RAM kullanımına imkan tanıyacak.

Böylece başlangıçta DDR5 belleklerin hacimli üretimine geçişte yaşanabilecek gecikmeler yahut üretim kapasitesi kaynaklı sıkıntılar karşısında Intel ve anakart üreticiler esnek hareket edebilecek.

Öbür taraftan DDR5’in başlangıçta DDR4 kitlerden daha değerli olacağını düşünecek olursak yeni standartın en yüksek performansı arayanlara ayrılması mantıklı görünüyor.

PCIe 5.0'a geçiş ve güncellenen DMI arayüzü

Bununla birlikte işlemciden sağlanacak 16 PCIe 5.0 kanalına 4 adet PCIe 4.0 kanalı eşlik edecek. Ayrıyeten yognasetinden de PCIe 4.0 ve 3.0 suratında kanallar sunulacak.

Ayrıyeten hala PCIe 3.0 standartında olmasına rağmen Rocket Lake’te 8 kanala çıkarılan DMI arayüzü Alder Lake’te PCIe 4.0 ile güncellenecek. Son olarak LGA 1700 soketini kullanacak yeni yongaların bu yıl sonunda bizlerle olması bekleniyor.