Huawei kan kaybetmeye devam ediyor: Akıllı telefon üretimini yüzde 60 azaltacak

Huawei Technologies, tedarikçilerine, bir buçuk yıldır yürürlükte olan ABD yaptırımları nedeniyle bu yıl akıllı telefon bileşenlerine ...

Huawei kan kaybetmeye devam ediyor: Akıllı telefon üretimini yüzde 60 azaltacak

Huawei Technologies, tedarikçilerine, bir buçuk yıldır yürürlükte olan ABD yaptırımları nedeniyle bu yıl akıllı telefon bileşenlerine yönelik siparişlerin yüzde 60'tan fazla azaltılacağını duyurdu.

Muteber haber kaynaklarından Nikkei Asia'nın raporuna nazaran, Huawei, tedarikçilerine bu yıl 70-80 milyon akıllı telefon için modül sipariş etmeyi planladığını duyurdu. Bu sayı, Huawei'nin geçen yıl satışa sunduğu 189 milyon akıllı telefona kıyasla yüzde 60'ın üzerinde bir azalmayı yansıtıyor.

Şirket, vaktinde biriktirdiği mikroçip ve bileşen stokları sayesinde ayakta kalmayı başardı. Lakin Ağustos ayında, Huawei Tüketici Kümesi'nin tüketici elektroniği kısmının lideri Richard Yu, kümenin çip sorunu ile karşı karşıya olduğu konusunda ihtar yapmıştı. Çünkü Huawei, akıllı telefonları için kendi markası olan Kirin ismi altında işlemciler geliştiriyor, lakin üretimlerinde Amerikan teknolojilerine bağımlılıkları var.

Araştırma şirketi IDC'ye nazaran, geçen yıl Çinli teknoloji devi, Samsung Electronics ve Apple'dan sonra global akıllı telefon sanayisinde üçüncü sıraya geriledi. Uzmanlar, Huawei'nin bu yıl ABD ihracat kısıtlamaları nedeniyle daha fazla durum kaybedeceğini varsayım ediyor.

Huawei'nin umudu yeni ABD Lideri

Hatırlatacak olursak: Kasım ayında Huawei, ABD kısıtlamalarına giren kritik bileşenlere ve modüllere yine erişim sağlamasına yardımcı olmak için 30'dan fazla Çinli şirketten oluşan bir konsorsiyuma bütçe markası Honor'u satmıştı. Honor'un AMD, Intel, MediaTek, Micron Technology, Microsoft, Qualcomm, Samsung, SK Hynix ve Sony üzere değerli satıcılarla tekrar iş alakaları kurduğu belirtiliyor.

Kimi Huawei tedarikçileri ABD Ticaret Bakanlığı'ndan yedek kesim temini için müsaade almış olsa da, şirketin 5G modellerinin ana bileşenlerine hâlâ erişimi yok. Bu ayın başlarında, Huawei'nin kurucusu ve CEO'su Ren Zhengfei , Amerika Birleşik Devletleri ile Çinli teknoloji devi ortasındaki alakaların sıfırlanması davetinde bulundu . Çin'deki memleketler arası medyaya konuşan Zhengfei, yeni ABD Lideri Joe Biden ile görüşmeye hazır olduğunu söz etti ve yeni idareden "açık siyaset" umduğunu söyledi.