Google Fotoğraflar'da fiyatsız fotoğraf depolama evresi bitiyor

Google, kullanıcılarına gönderdiği mail ile acı bir haberi duyurdu. Bugüne kadar fiyatsız olarak sınırsız fotoğraf depolayabildiğimiz bulut ...

Google Fotoğraflar'da fiyatsız fotoğraf depolama evresi bitiyor

Google, kullanıcılarına gönderdiği mail ile acı bir haberi duyurdu. Bugüne kadar fiyatsız olarak sınırsız fotoğraf depolayabildiğimiz bulut tabanlı depolama sistemi Google Fotoğraflar, gelecek yıl fiyatlı olacak.

Bugüne kadar kullanıcılarına “Orijinal kalite” ve “Yüksek kalite” olarak iki farklı depolama seçeneği sunan Google, yüksek kalite seçili fotoğrafları fiyatsız ve sınırsız olarak depoluyordu. Kullanıcılar Google Fotoğraflar uygulaması yahut web sitesi üzerinden bu fotolara ulaşabiliyor. Özgün kalite için ise Google Drive’daki 15 GB’lık alan kullanılıyor, daha fazlası için ek alın satın almak gerekiyordu.

1 Haziran 2021’den itibaren yüksek kalite ayarında yedeklenen fotoğraflar da Google hesabınızdaki ücretsiz 15 GB’lık alanda depolanacak. 15 GB’ı aşan fotoğraflar için ek depolama alanı satın almak gerekecek. Yani bugüne kadar “Yüksek kalite” ayarında fiyatsız ve sınırsız olarak fotoğraf yedekleyebildiğimiz Google Fotoğraflar, 1 Haziran 2021’den itibaren sadece 15 GB’lık fiyatsız alan sunacak.

1 Haziran 2021’den evvelki Google Fotoğraflar’a yedeklenmiş fotoğraflar 15 GB’lık alana dahil edilmeden fiyatsız olarak depolanacak. 1 Haziran 2021’den sonraki yeni fotoğraflar 15 GB depolama alanını kullanacak.

100 GB alan Aylık 5,79 TL

Google One hizmeti satın alarak Google Drive, Gmail ve Fotoğraflar alanınızı genişletebilirsiniz. Google One’ın ülkemizdeki aylık abonelik fiyatı şöyle:

  • 15 GB: Fiyatsız
  • 100 GB: 5,79 TL
  • 200 GB: 11,59 TL
  • 2 TB: 28,99 TL

Google'ın kullanıcılara gönderdiği mail şöyle:

Google Fotoğraflar, kullanıma sunulmasından bu yana geçen beş yılı aşkın mühlet içinde fotoğraflarınızı yönetmek için kullanılan bir uygulama olmanın çok ötesine geçti. Nostaljik hissettiğinizde, anılarınızı tekrar yaşamak istediğinizde uğradığınız bir yere dönüştü. Artık Google Fotoğraflar, ortalarında sizinkilerin de bulunduğu 4 trilyondan fazla fotoğraf ve görüntüye mesken sahipliği yapıyor. Üstelik her hafta 28 milyar yeni fotoğraf ve görüntü daha yükleniyor. Daha da fazla anıya kucak açmak ve Google Fotoğraflar'ı geleceğe hazırlamak için depolama alanı siyasetimizde yapacağımız bir değişikliği duyurmak istiyoruz.

  • 1 Haziran 2021'den itibaren Yüksek kalite ayarında yedeklenen tüm yeni fotoğraf ve görüntüler, Google Drive ve Gmail üzere Google hizmetlerinde şu an olduğu halde, Google Hesabınızla birlikte sağlanan 15 GB'lık fiyatsız depolama alanında yahut ek depolama alanı satın aldıysanız bu depolama alanlarında hesaba katılacak.
  • 1 Haziran 2021'den evvel Yüksek kalite ayarında yedeklemiş olduğunuz fotoğraf yahut görüntüler bu değişikliğin kapsamında olmayacak ve Google Hesabı depolama alanınızda hesaba katılmayacak. Buna, Yüksek kalite ayarında yüklemiş olduğunuz mevcut tüm içeriğiniz dahildir.

Bunun değerli bir karar ve büyük bir değişim olduğunun farkındayız. Bu yüzden, size çok evvelden haber vermek ve bu değişikliğe ayak uydurmanıza yardımcı olacak kaynakları sağlamak istiyoruz.

Şu an bir şey yapmam gerekiyor mu?

Hayır. Google Fotoğraflar'ı fotoğraf ve görüntülerinizi yedeklemek için kullanmaya devam edebilirsiniz. 1 Haziran 2021'den sonra size ulaşacağız ve depolama alanı sonunuza yaklaştığınızda size hatırlatıcılar göndereceğiz. Birden fazla kullanıcı yıllarca rastgele bir müdahaleye gereksinim duymayacak.

Fiyatsız 15 GB depolama alanım ne vakit dolacak?

Kotanıza ulaşmanıza ne kadar vakit kaldığını gösteren şahsileştirilmiş bir iddia oluşturduk. Bu kestirim; fotoğraf, görüntü ve öteki içerikleri Google Hesabınıza ne sıklıkta yedeklediğinizi dikkate alıyor.

Depolama alanımı yönetmek için ne yapabilirim?

1 Haziran 2021'de yeni bir depolama alanı idaresi aracını kullanıma sunacağız. Bu araçla karanlık, bulanık çıkmış yahut diğer nedenlerle istemeyeceğiniz içerikleri kolay kolay bulup silebileceksiniz. Kullanıma sunulduğu bölgelerde Google One üzerinden daha fazla depolama alanı satın almanız da mümkün.