Google Chrome ile artık istediğiniz metni işaretleyerek paylaşmak mümkün

Web sitelerindeki makaleleri paylaşmak istediğimiz ama yalnızca bir kısmının kıymetli olduğu durumlarda ne yapıyoruz? Umumide o kısmı ...

Google Chrome ile artık istediğiniz metni işaretleyerek paylaşmak mümkün

Web sitelerindeki makaleleri paylaşmak istediğimiz ama yalnızca bir kısmının kıymetli olduğu durumlarda ne yapıyoruz? Umumide o kısmı kopyalayıp istediğimiz bireye göndererek gereksinimimizi karşılıyoruz. Bu duruma tahlil bulmak üzere Google, yeni eklentisini tasarrufa sundu. Link to Text Fragment eklentisi, sahifelerde seçilen metne sağ tıklayarak istenildiği üzere paylaşmaya imkan sağlıyor.

Chrome Web Mağazası üzerinden indirilebilir olan eklenti, Chrome ve yeniden Chromium tabanlı Microsoft Edge ile çalışıyor. Bu tarayıcıların kullanıcıları eklentiyi indirdikten sonra, sağ tık menülerine yeni bir elementin eklendiğini görecekler. Bir metin seçip sağ tıklayarak buraya ulaştığınızda size verilecek link, gönderdiğiniz kişinin bilgisayarında açıldığında tam olarak seçtiğiniz metni sarı formda işaretleyecek.

Eklentinin bir yanını belirtmekte yarar var, şimdilik özellik her sahifede farklı reaksiyon veriyor üzere görünüyor. Farklı sahifelerde bir söz bile işaretlenip paylaşılabilirken Donanımhaber üzerindeki makalelerde seçimin hayli uzun bir metin kümesi (en az üç paragraf) oluşturması isteniyor, aksi takdirde link oluşturulmuyor. Bu durum ileride değişir mi bu mevzuda ise rastgele bir malumat yok.

Link gönderdiğiniz alıcı, Chrome yahut Edge kullanmıyorsa tarayıcıları, atılan sahifeyi büsbütün gösteren, rastgele bir metni işaretlemeyen formda çalışmaya devam edecek. Chrome 80 ve üzeri çalıştıran kullanıcıların kullanabildiği özelliğe siz de sahip olmak isterseniz buradan Chrome Web Mağazası’na giderek eklentiyi indirebilirsiniz.