Global çip krizi, iPhone üretimini de etkileyebilir

Otomotiv sanayisini etkileyen global çip krizi, PC ve akıllı telefon üretim sanayilerini de tehdit ediyor. Çip krizi kimi telefon ...

Global çip krizi, iPhone üretimini de etkileyebilir

Otomotiv sanayisini etkileyen global çip krizi, PC ve akıllı telefon üretim sanayilerini de tehdit ediyor. Çip krizi kimi telefon üreticilerini de etkileyecekken Apple'a, iPhone'larda kullanılan Samsung OLED paneller konusunda makus haberler var.

Samsung tesis kapattı

Samsung'un, büyük kış fırtınaları nedeniyle 16 Şubat'tan bu yana kapalı olan Teksas'taki çip üretim tesisi, akıllı telefonlar ve şahsî bilgisayarlar için global yonga tedarikinin %5'ini oluşturuyor. Tesisin kapatılması, yaygın bir global çip krizine neden olan sebeplerden birisi haline geldi.

Samsung'un Texas fabrikası, Qualcomm için çipler üretiyor. Tesisin kapalı oluşu Android telefon üretimini yavaşlatıyor. Ortaya konulan son raporlara nazaran tesis birebir vakitte Apple'ın ?iPhone'larda kullandığı Samsung OLED ekranlar için de çipler üretiyor.

Apple, Smasung'un OLED panellerini kullandığı iPhone modellerinin üretiminde kesintilerle karşılaşabilir. Şirket, yonga üreticileriyle yaptığı muahedeler sayesinde yonga fabrikalarında kendi üretim çizgilerine sahip fakat Samsung'un tesisi kapatması Apple'ın işini zorlaştıracak.