Facebook haberlerinizi çalan 25 Android pratiği tespit edildi

Bugün sayısız pratikte Facebook yahut Twitter üzere platformlardaki datalarınızı giriş emelli kullanabiliyorsunuz. Bununla birlikte birtakım ...

Facebook haberlerinizi çalan 25 Android pratiği tespit edildi

Bugün sayısız pratikte Facebook yahut Twitter üzere platformlardaki datalarınızı giriş emelli kullanabiliyorsunuz. Bununla birlikte birtakım pratikler bu verilerinize göz dikebiliyor. Google bunlardan 25 adedini tespit etti.

Facebook olgularını çalıyor

Google bilindiği üzere gerek pratiklerin mağazaya yüklenme süreci, gerekse indirme ve kurma süreçlerinde sıkı bir takip yürütüyor. Hem cihaz tarafında hem de sunucu tarafında daima bir tarama yapılıyor.

Bu kadar önleme karşın beğenilmeyen niyetli tatbikler bir formda kaçınmayı başarıyor. Google bu hafta Facebook donelerine müsaadesiz erişim sağlamaya çalışan yekun 25 uygulamayı Play mağazasından kaldırdı.

Pek çok farklı kategoride taraf alan bu pratikler açıklamalarda anlattığı fonksiyonu sunmuyor ve oltalama prosedürüyle kullanıcının datalarını çalmaya çalışıyor. Oltalama için tatbik bünyesinde zararlı kodlar da tespit edilmiş. İşin berbat tarafı ise bu pratiklerin kimilerinin bir yıldan fazla bir vadedir tasarrufta olması.