Efsane Oyunlar Kısım #1: Vice City Yuvamız Tommy Babamız

Aksiyon macera oyunları dünyasına apayrı bir taraf veren Rockstar Games’in tanınan oyun serisi GTA’nın “gerçek efsanesi Vice City’e” tekrar dönüş ...

Efsane Oyunlar Kısım #1: Vice City Yuvamız Tommy Babamız

Aksiyon macera oyunları dünyasına apayrı bir taraf veren Rockstar Games’in tanınan oyun serisi GTA’nın “gerçek efsanesi Vice City’e” tekrar dönüş yapıyoruz. 2001 yılında oyun dünyasını değiştiren GTA Vice City neden bu kadar kıymetli bir oyun hiç düşündünüz mü?

Grand Theft Auto: Vice City’i güzel anlayabilmek için öncelikle yapmamız gereken çok kıymetli bir iş var o da GTA’nın gelişimini gözlemlemek. GTA 3 ne kadar kıssanın başlangıcı üzere görünse de aslında gerçek öykü GTA 1 serisi ve GTA 2’yle başlıyor. Haydi GTA’dan bahsetmeye başlayalım.

GTA 1 Serisi ve GTA 2’nin Doğuşu

1997 Grand Theft Auto, 1999 yılında ortaya çıkan Grand Theft Auto: London 1969 ve çabucak gerisinden Grand Theft Auto: London 1961 dünya çapında hayli ilgi çekmişti. Sprite fotoğrafların oyuna dönüştürülmesi sonucunda gerçek bir cürüm oyunu görüntü oyunları bölümüne katıldı. Oyun periyodun birçok oyun inceleme editörü tarafından reaksiyonla karşılanmıştı. Düşünecek olursanız İngiltere’de hata bölümüne giriş yapmış bir görüntü oyunu vardı, araç çalıp insanların üzerine ateş edebiliyordunuz. Arcade oyunlar kesiminde pek alışkın olunmayan bir süreç işliyordu.

Serinin 4.oyunu piyasaya inanılmaz bir giriş yaptı. GTA 2, PC ve konsol ortamına 1999 yılında zıpladı. GTA serisinin giriş oyunlarına istinaden oyun sahiden devrine nazaran epey başarılı bir öykü ve grafiklerle giriş yapmıştı. Oyunda çete savaşları ve kabahat hayli yaygınlaşmıştı. Karakterimizle şu anki GTA oyunlarından alışkın olduğumuz telefon kulübelerinden misyon alma, kentte kaos çıkarma, tank bulup SWAT grubunu peşimize takma, araç boyatıp polislerden kaçma ve çetelere katılma talihi yakalıyorduk. TNT ekran kartlarıyla epey rahat bir formda oynayabildiğimiz GTA 2’nin içinde bize misyon vermeye çok istekli biri de vardı. Kill Frenzy yani Claude Speed. Oyun kendi devri için inanılmaz satmış akabinde günümüzde hala satmaya devam etmekte.

GTA 3 Oyun Dünyasının Yapısını Değiştiriyor

3D oyun dünyasının kapıları sonunda Rockstar Games için açılmıştı. Grup gerçek fotoğraflar ve devrine nazaran epey başarılı bir 3D modellemeyle nitekim hata dünyasının kaotik kapılarını aralamıştı. Bu periyoda kadar GTA ismini bilmeyenler bile GTA 3’le bu dünyaya adım atmış oldular. GTA suça özendirmek bir yana dursun, bu karanlık dünyanın tüm makus taraflarını oyunculara net olarak gösteren tek üretimdi. 2001 yılında ortaya çıkan bu oyun nitekim pek çok açıdan başları karıştırmıştı keza 1997 yılından 2001 yılına kadar bir oyun stüdyosu ne kadar büyüyebilir gözler önüne seriliyordu.

Açık dünya konseptine sahip (bugün bildiğimiz manada değil), GTA 3’te Claude’la birlikte kabahat dünyasının ve çetelerin içine adım atıyorduk. Oyunda zıplama vb. işlevler pek hayal ettiğimiz üzere çalışmıyordu. Ayrıyeten 2001 yılında benzeri konseptli bir oyunu kenarı bırakın, bu derece kent içi işlevleri etkin bir oyun da yoktu. Bilinen tek şey oyunun uzunluğu, öyküsü ve eşsiz mekanikleriyle Liberty City bir sefer insanların aklına kazınmıştı.

GTA Vice City piyasaya giriş yapıp tüm tabuları yıkıyor

2002 yılında öncelikle Playstation 2 için çıkış yapan GTA Vice City piyasada bomba üzere patladı. Her yıl bir oyun çıkaran Rockstar Games bu nedenle birinci kere 2 yıl oyun çıkarmaya orta verdi. Bizler Miami kıyılarında muazzam bir plaj keyfi yapacağımızı düşünürken, kentte Sony Forelli’nin parasını arayan Tommy Vercetti karakteriyle baş başa kaldık. GTA 3’ten harita olarak inanılmaz büyük bir Vice City haritası bizleri karşılıyordu. Oyunda hoş bayanlar, uyuşturucu baronları, silah kaçakçıları ve dahası Haiti görünür hale geldi.

Tommy Vercetti isimli İtalyan karakterimiz Al Pacino’nun başrolünde bulunduğu Scarface’in neredeyse her anını bizlere yaşatıyordu. 80’lerin tüm tanınan müzikleri, giysi stilleri, insan ömürleri, tamamı Vice City’de buluşmuştu. Oyunun atmosferi dışında çok kıymetli bir özelliği vardı “gerçeğe yakın hareket kabiliyetleri.” Oyun dünyası için ihtilal niteliğinde işler listesine girebilirdi keza Rockstar Games açık dünyada bu kadar çok hareket işlevini kullanan firma olma özelliğiyle dünya görüntü oyunları tarihinde kıymetli bir yer edinecekti. Ayrıyeten 2002 yılında hiçbir oyun firmasının yapmaya yürek edemediği usulde illegallik içeren bir oyun yapılmıştı.

Kısaca Vice City’de neler yapmıştık? “Hmmm Kaç Bike…”

Vice City’de birinci vazifede gördüğümüz motosikleti herhalde hiçbirimiz unutamayız. Tommy’nin dönüp; “Hmmm kaç bike” dediği o sahnenin akabinde Albay’ın kızıyla tanışıyoruz. Sıcak birkaç sohbetin geçmesiyle bir arada oyunda denizin aslında fonksiyonlu olduğunu ve tekne vb. araçları yüzdürebileceğimiz vizyonuna sahip oluyoruz. Kah İtalyan mafyasına bulaşıyoruz kah Kolombiya’lılarla aramız bozuluyor. Tetikçilik, kuryelik, gangsterlik yapıp ve daha birçok yasa dışı işe bulaşıyoruz. Oyun günün sonunda “nuttertools” yazmamızla birlikte hareket etmeye başlıyor. Birinci kez oyunda bir yer satın alıp işletmeye başlıyoruz. Kendi konutumuzu hatta Malibu Club’ı bile alıyoruz.

Hepimizin asla unutmadığı yegane “Helikopter Görevi” akıllarımızda büyük yer ediyor. Tekraren denememize karşın geçemiyoruz, geçemiyoruz ve geçemiyoruz. Finalinde Tommy ile Vice City’nin tek sahibi oluyoruz. Oyun kıssası ve diyaloglarıyla bir arada inanılmaz vaktimizi alıyor. Bu ortada Vice City’de yağmur yağarken, kıyıya arabayı çekip müzik dinlemeyenler var mı?

Pekala Vice City neden efsane oldu?

Öncelikle 80’lere dönüş ve oyunun atmosferi, efsane olmasını sağlayacak en büyük içeriklerden biriydi. Bununla birlikte devir içinde bu kadar atmosferik macera oyunu da yoktu. Lakin şunu belirtmek gerekiyor GTA Vice City günümüz gangsterlerinden fazla gerçek gangsterleri anlatıyordu. Devir olarak aldığımız nostaljik havanın içinde oyuncuları bugün dahi en çok çeken içerik aslında bu. GTA Vice City oynayan birinci jenerasyonun altındaki jenerasyona bu oyunu önermesi sonucunda da oyun daha fazla tanınan olma imkanı buldu.

Antika araçların içinde geçirdiğimiz vakitlerden çok oyunun kısa vakitte “modlanabilir” olması tüm dünyadaki oyuncuları kazanmasına sebebiyet verdi. GTA Vice City Şahin modunu hatırlamayan yoktur sanırız. Bununla bir arada oyunun yasa dışı olarak “multiplayer sunucularının” açılması yeniden birçok oyuncuyu Vice City oynamaya teşvik etti. Yani şahsen şunu söyleyebilirim ki GTA Vice City multiplayer oyun sunucusunu şu anda GTA 5’e tercih ederim. Düşünün ki 2004 yılında ortaya çıkan GTA San Andreas birinci etapta GTA Vice City popülerliğini kıramadı. Aslında birçok oyuncuya nazaran hangi oyunun daha efsane olduğu değişir lakin GTA Vice City günümüz oyun dünyasında da çok büyük değişikliklere neden oldu.

Yasa dışı içeriklere sahip bir oyunun, oyuncuları negatif etkilemediği ortaya çıktı. Bu sebeple oyun firmaları Vice City’nin bu deneyinden etkilenerek daha geniş perspektifli oyunlar yapmaya başladılar. Tekrar açık dünya konseptinde oyuncuların ne kadar uzun vakit geçirdiği ve eğlendiği konusunda oyun firmalarının önemli kazanımları oldu. RPG oyunlara bile “uzun hikayeli” oyunların daha ilgi cazip olduğu konusunda fikir verdi. Özcesi GTA Vice City gerek oyuncularda bıraktığı kazanımlar gerekse de oyun firmalarına kazandırdığı vizyondan ötürü “EFSANE” olmayı hak etti. Sizler bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Ayrıyeten incelememizi istediğiniz sıradaki “Efsane Oyun” hangisi olmalı? Lütfen yorumlarda belirtin.