DSÖ’ye nazaran günlük koronavirüs vaka artışının en yüksek olduğu gün 21 Haziran oldu

Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve süratle yerküre umumuna yayılan yeni tip koronavirüs salgını, tesirini hala daha ...

DSÖ’ye nazaran günlük koronavirüs vaka artışının en yüksek olduğu gün 21 Haziran oldu

Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve süratle yerküre umumuna yayılan yeni tip koronavirüs salgını, tesirini hala daha sürdürmeye devam ediyor. Yerküre memleketlerinin sıradanlaşma planları dâhilinde yasakların kaldırıldığı şu süreçte ise salgınla ilgili yeni haberler ortaya çıkıyor.

Bu kapsamda salgının seyriyle ilgili bir açıklama yapan Yerküre Sıhhat Örgütü (DSÖ), Kovid-19 vakalarında günlük artışın en yüksek seviyeye ulaştığı tarihin 21 Haziran olduğunu duyurdu. DSÖ’ye nazaran laf konusu tarihte 183 bin 20 yeni vaka kaydedildi.

Bahse mevzu rakamla ilgili en çok artışın 116 binden çokça vakayla Amerika kıtasında görüldüğünü söyleyen DSÖ, memleket bazında ise en ziyade vakanın Brezilya, Hindistan ve ABD’de kaydedildiğini belirtti. Her birinde 50’şer binden ziyade vakanın görüldüğü bu devletlerle birlikte yerküre genelindeki Kovid-19’lu vaka sayısının 9 milyonu geçtiği söz ediliyor. Yerküre umumunda yaklaşık 470 bin insanın hayatına mal olan hasatlık nedeniyle hala daha 3 milyon 750 bine yakın hasta tedavi görüyor.

18 Haziran'ı da geçmişte bıraktı

DSÖ donelerine nazaran en çok vakanın açıklandığı bir evvelki gün ise 18 Haziran olmuştu. 181 bin yeni koronavirüs vakası bildirilen bu tarihten 3 gün sonra kayıtlara geçen 21 Haziran tarihi, illetin ve virüsün sinsi ilerleyişinin devam ettiğini gösteriyor. Salgının merkezi olmaya devam eden ABD’de ise virüs bulaşan kişi sayısı 2 milyon 356 bin 657’ye yükselmiş durumda.

Elde edilen olgulara yönelik konuşan DSÖ Umumi Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, salgına karşı alınan tedbirler kapsamında süratli bir formda sıradanlaşma sürecine giren ABD üzere devletleri ise uyardı.Kaynakça https://www.birgun.net/haber/dso-dun-gunluk-koronavirus-vaka-artisi-rekor-seviyeye-cikti-305517 https://www.bbc.com/news/world-52748894