Donald Trump, TikTok rakibi Triller uygulamasında hesap açtı

Amerikan lideri Donald Trump, TikTok’a karşı başlattığı savaşla birlikte kendi safını kesinleştirircesine rakip uygulama Triller’dan hesap ...

Donald Trump, TikTok rakibi Triller uygulamasında hesap açtı

Amerikan lideri Donald Trump, TikTok’a karşı başlattığı savaşla birlikte kendi safını kesinleştirircesine rakip uygulama Triller’dan hesap açtı. Birinci olarak New York Times tarafından yayınlanan bilgiye nazaran @donaldjtrump kullanıcı ismine sahip liderin platformda 3500 civarında takipçisi var. Liderin tanıtım görüntüsü ise 590 binden fazla izlenme aldı.

Yarım milyondan fazla izlenen intro görüntüsünün içerisinde Trump, kendisinin nasıl “teknoloji alanında bir profesyonel” olduğundan ve “kimsenin bunu onun üzere yapamayacağından” bahsediyor.

ABD’de TikTok’a karşı yürütülen operasyonla birlikte rakibi Triller, birkaç hafta içerisinde 700 binden fazla indirilme aldı. TikTok ise Nisan ayında yapılan açıklamayla dünya çapında 2 milyar indirilme sayısına ulaşmıştı. Bu sayının 315 milyonu 2020’nin birinci çeyreğinde gerçekleşti.

TikTok’tan iki yıl evvel, 2015 yılında kullanıma sunulan Triller, şirketin kurucu ortaklarından Ryan Kavanaugh’un CNBC’ye verdiği demeçteki tabirine nazaran TikTok’un yetişkin versiyonu.

Geçtiğimiz Cuma günü Donald Trump, yayınladığı kararnameyle birlikte TikTok’un sahibi ByteDance firmasına ABD’deki TikTok operasyonlarını satması için 90 gün vermişti. Amerikan idaresinin TikTok’a karşı bu halinin sebebi, Amerikan vatandaşlarının bilgilerinin müsaadesiz formda Çin hükümetiyle paylaşıldığı istikametindeki argümanlar. ByteDance, bu argümanları her ne kadar yalanlamış olsa da idarenin halinde rastgele bir değişim ya da uzlaşmaya yöneliş olmadı.

TikTok’un ABD’deki varlığını satın almakla Microsoft ilgilenmiş olsa da firmanın kurucusu Bill Gates, bu atılımın firma için zehirli bir kadeh olduğunu tabir etmişti. TikTok ile ilgilenen öteki bir firma ise Twitter. Hangi firmanın harekete geçip firmayı bünyesine katacağı şimdi meçhul.