Cooler Master MM711 İnceleme

60gr, son derece hafif RGB dayanağı Son derece performanslı Kullanımı hayli konforlu Ultraweave kabloya bayıldık Her ele uygun değil Yandaki ...

Cooler Master MM711 İnceleme
  • 60gr, son derece hafif
  • RGB dayanağı
  • Son derece performanslı
  • Kullanımı hayli konforlu
  • Ultraweave kabloya bayıldık
  • Her ele uygun değil
  • Yandaki tuşlar sünger hissiyatında

Rekabetçi oyunlar artık uygundan düzgüne oyuncuların ve donanımlarının hudutlarını zorlamaya başladı. Artık rakibine karşı ufak bir avantaj elde edebilmek ismine yeni donanımlar tasarlanıyor, ar-ge çalışmaları yürütülüyor, oyuncular eski donanımlarını daha hafif ve daha hassas aygıtlarla değiştirmek ismine büyük paralar harcıyor. Cooler Master'ın ultra hafif oyuncu faresi pazarına sunduğu MM710 ve MM711 de bal peteği (Honeycomb) dizaynları ve "gerekli her şey var, gereksiz hiçbir şey yok" konseptleriyle epeyce tezli eserler.

MM711'in, MM710'dan tek farkı RGB aydınlatma dayanağı. Natürel bir de bunun getirdiği 7 gram fazla tartı. 7 gram deyince aklınıza bir şey gelmesin, fare yalnızca 60 gram! Farklı renklerde sunulan eser 115 mm uzunluk ve 39 mm yüksekliğiyle epeyce küçük bir fare. Eliniz büyükse size uygun olmadığını çabucak söyleyebiliriz. Materyal kalitesi gereğince güzel, Honeycomb gövde sayesinde elinizi de terletmiyor ve kavrama hissini de artırıyor. Eserle birlikte yedeği de gelen PTFE skatezler her yüzeyde son derece kaygan ve beğenilen bir sürükleme hissine sahip, bilhassa de kumaş yüzeylerde.

Yanda bulunan ekstra tuşlar ise biraz sünger hissiyatına sahip; bu kadar rekabetçi bir fareden beklediğimiz hassasiyette değiller. Biraz sertçe olan fare tekerleği RGB ile aydınlatılmış durumda, üzerindeki dolu gereğince kavrama hissi veriyor ve epey sessiz. MM711'de kullanılan  ise epey tok bir sese sahip, birçok oyuncu sevecektir.

Eserin en sevdiğimiz özelliğine gelelim. MM711'de kullanılan 1.8 m'lik Ultraweave kablo elinize aldığınızda tam bir ayakkabı bağcığı hissi veriyor. O kadar yumuşak ve kullanımı o kadar konforlu ki "bir kablo nasıl bu kadar yumuşakken güçlü olabilir?" diye soruyorsunuz ki Cooler Master bu hususta da tezli. Kendi ismimize, şimdiye kadar bir oyuncu faresinde görüp en çok beğendiğimiz kablo oldu. Eserin kablo ile gecikmesi 15 ms civarında, daha evvel incelediğimiz Deahadder V2 Pro kadar başarılı değil fakat bu da epey başarılı bir paha, ortada üç kat fiyat farkı olduğunu da hatırlatmak gerek.

Bu ufak fare sürat konusunda da her oyuncunun gereksinimini karşılayacak seviyede. Birden fazla üst düzey farede gördüğümüz Pixart PMW3389 optik sensör 16.000 dpi'a kadar çözünürlük dayanağına, 400 IPS hıza ve 50 G hızlanma değerlerine sahip. Artık piyasanın en süratlisi değil tahminen ancak hala en uygunlardan biri. Tıpkı vakitte eseri ofis çalışmalarına uygun kılmayan sebeplerden birisi çünkü cam üzerinde çalışmıyor.

Özetle

Pekala, oyuncular için bu performansın maliyeti ne? Ülkemizde 450 TL fiyatla satın alınabilen ve dört farklı rengi ortasında tercih yapılabilen MM711 hayli güçlü bir alternatif. Bilhassa performans konusunda sinekten yağ çıkartan bir oyuncuysanız değerlendirmeniz gereken bir eser.

CoolerMaster Cooler Master MM711 Teknik Özellikleri
Eser Modeli CoolerMaster Cooler Master MM711
Eser Çeşidi Fare
CHIP Online Notu 85
Üretici CoolerMaster