Big Navi, RX 5700 XT’den %225 daha süratli olabilir

AMD’nin Big Navi kartı donanımseverler tarafından merakla bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde RTX 2080 Ti’a üstünlüğü ile gündeme gelen kart bu ...

Big Navi, RX 5700 XT’den %225 daha süratli olabilir

AMD’nin Big Navi kartı donanımseverler tarafından merakla bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde RTX 2080 Ti’a üstünlüğü ile gündeme gelen kart bu sefer RDNA mimarisiyle kıyaslandı.

RX 5700 XT'ye fark atabilir

Yeni rapora nazaran RDNA2 mimarili tepe model RX 5700 XT’den %195-225 arasında süratli olacak. 72 CU içerecek kart bu açıdan daha kaslı bir yapıda. Başkaca PS5’in GPU’sunun RX 5700 XT’den %17 yüksek frekansta çalışması RDNA2 mimarili kartların daha yüksek frekanslara çıkabileceğinin işareti.

PS5 platformunun TDP ve soğutma kısıtlarını da göz önünde bulunduracak olursak masaüstünde daha yüksek frekansları görmemiz muhtemel. Frekans artışı öbür faktörleri daha da öteye taşıyacak bir faktör olduğu üzere al ekibin daima eleştirilen tarafını yine gün yüzüne çıkarabilir. Tekrar de RDNA'nın güç verimliliği bu hususta ümit vadediyor.

Tüm bunların üzerinde mimarisel iyileştirmeleri de eklediğimizde tez mantıklı duruyor. Tabloya baktığımızda AMD yıllar sonra üst segmentte savlı bir tahlil hazırlığında görünüyor.

Sair taraftan Nvidia da Ampere mimarisiyle hacimli performans artışı sunması bekleniyor. Uzun bir devrin akabinde üst seviyeye de yarışmanın gelmesi performans tutkunlarının yüzünü güldürecektir.