Asus Zenbook 14 UX435 İnceleme

Dizüstü bilgisayarda hafif modellerin sayısı çok lakin hem kompakt boyut ile ince tasarım çizgisini hem de yüksek performansı tıpkı potada ...

Asus Zenbook 14 UX435 İnceleme

Dizüstü bilgisayarda hafif modellerin sayısı çok lakin hem kompakt boyut ile ince tasarım çizgisini hem de yüksek performansı tıpkı potada eritebilen modelleri bulması pek kolay değil. Bu kıymetleri bir ortaya getiren az modeller ortasında ise Asus'un Zenbook ailesini görüyoruz.

Asus Zenbook serisi içinde şık dizaynlı güçlü dizüstü bilgisayarları yer alırken, bunlardan biri de yeni Asus Zenbook 14 modeli oluyor. Kod ismiyle UX435 olarak bulunabilen bu aygıtı öteki modellerden ayıran en keskin yanlarını ise artık unsur madde ele alalım ve yeni Zenbook'u incelemeye başlayalım.

Şık Tasarım ve Esnek Kullanım

Şık ve ince dizaynıyla bir arada farkındalık yaratan Zenbook 14, daha evvelki Zenbook modellerinde de gördüğümüz Ergolift menteşe dizaynını bu yeni modelde de sürdürüyor. Artık şirketin bu seri için klasikleştirdiği bir tasarım yaklaşımı olan Ergolift, Zenbook'un kapağını açtığınızda dizüstü bilgisayarın gerisini yavaşça kaldıran ve klavyeyi optimum yazma açısına eğebilen bir menteşe yapısından oluşuyor.

Yazı yazarken sağladığı rahatlığı taşınabilirlik konusunda da sunan laptop, yalnızca 16.9 mm kalınlığı ve 1.19 kilogram yükü ile hem hafif hem ultra ince bir model olurken, ekranıyla da azamî manzara sağlıyor. Ekranın 4 tarafında yer alan yalnızca 2.6 mm'lik çerçevelerle manzaranın öne çıkması amaçlanırken, laptop'ın ekran – gövde oranı tam yüzde 92 düzeyinde. Böylelikle kompakt yapılı bir laptop'tan azamî imaj elde etmek isteyenlere hitap ediyor.

NanoEdge Ekran

Ekranın büyüklüğü 14 inç olurken, panel olarak IPS tercih edilmiş. Bu sayede sRGB renk gamutunun yüzde 100'ü karşılanırken, ekranın görüş açısı da 178 derece. Full HD çözünürlüğün sağlandığı ekran için alınan TUV sertifikası ise, laptop'ın bir öbür fark yaratan noktası oluyor. TUV panel sertifikası, ekranın yaydığı göz retinasına ziyanlı mavi ışığı yüzde 70 oranında azalttığının ve manzara titremesinin önüne geçildiğinin bir ispatı. Şayet bu hususa kıymet veriyorsanız, satın almayı düşündüğünüz laptop'larda kesinlikle bu sertifikayı arayın.

ScreenPad ile Farklı Bir Tecrübe

Zenbook 14'de bir başka dikkat çeken ayrıntı ise kuşkusuz TouchPad kısmında göze çarpıyor. Klâsik dizüstü bilgisayarlarda yer alan TouchPad'i özelleştiren Asus, bu alanda ScreenPad ismini veriyor ve bu alan klasik TouchPad'den çok daha fazlasını sunuyor.

ScreenPad, laptop'ta yer alan ikinci bir ekran. Bu paneli Asus'un evvelki Zenbook modellerinde de görmüştük, lakin bu modelde çok daha varlıklı bir kullanım imkanı sağlanıyor. Bu alanı akıllı telefon gibisi arayüzü ile çeşitli vazifeleri yönetmekte kullanabiliyorsunuz. Laptop'ın ekranında izlediğiniz bir görüntüyü bu ekrana taşıyabiliyor, uygulamalarınıza kolay erişim için bu ekranı kullanabiliyorsunuz.

5.65 inç büyüklüğünde olan bu ekran, kullanmaya bir defa başladıktan sonra başka dizüstü bilgisayarlarda arayıp da bulamadığınız bir alan haline geliyor. Evernote, Spotify, Mail ve öteki kullandığınız uygulamalara buradan süratlice erişebiliyor, bu alanı telefonunuz ile entegre ederek aramalarınızı yönetebiliyor yahut yalnızca bir numerik tuş ekibi olarak kullanabiliyorsunuz. Tercih büsbütün sizin.

Asus, ScreenPad ekranını birinci modelden bu yana geliştiriyor ve nitekim de gelinen nokta dayanılmaz. Bu alandan daha fazla faydalanılabilmesi için üçüncü parti yazılım geliştiricilerle de iş birliğine giden Asus, bu sayede bilhassa tasarım işleri yapan ve dijital içerik üreten kullanıcıların elini kuvvetlendiriyor.

Yeni Zenbook 14'ün Özellikleri Neler?

Pekala, Zenbook 14'ün özellikleri neler ve nasıl bir performans üretiyor? Laptop'ta yeni 11'inci kuşak Intel işlemci mevcut durumda. Yeni işlemci ile yüzde 40'a varan performans artışı sağlanırken, 4 fizikî çekirdek ve 8 izlekli Core i7-1165G7 işlemci 2.8 GHz taban frekanstan 4.7 GHz'e varan güç üretebiliyor.

Windows 10 işletim sisteminin üzerinde konseyi olarak geldiği laptop, 16 GB kapasitesinde DDR4 RAM'leri ile kıymetli performans kazanımı sağlıyor. Böylelikle profesyonel kullanım muhtaçlıkları karşılanırken, ekran kartı tarafı da atlanmamış. ZenBook 14 UX435'te NVIDIA GeForce MX450 ayrık GPU bulunuyor. Bununla birlikte grafik süreçleri ve görüntü montaj üzere kullanımların yolu açılmış. Laptop'ta depolama alanı ise tam 1 TB kapasitesinde ve kuşkusuz SSD form faktöründe. PCIe 3.0 arayüzünün kullanıldığı SSD ile hem geniş kapasite hem yüksek sürat karşılanıyor.

Teknik altyapısı üzere laptop'ın etrafında de değerli ayrıntılar yer alıyor. Thunderbolt 4, USB 3.2 Gen 1 portu, HDMI 2.0b ilişkisi, 3.5 mm kulaklık girişi, microSD kart yuvası ile gerekli kontakları sunan laptop, yenilikçi Wi-Fi 6 ile internet irtibatını sağlıyor ve Bluetooth 5 dayanağını içeriyor.

Bu ortada birtakım kompakt laptop'larda kameranın atlandığını görüyoruz. Zenbook 14'te ise kamera mevcut. Ekranın üzerine ince bir formda yerleştirilen kamera ile Windows Hello entegrasyonu sağlayabiliyor ve bu sayede yüz tanıma formülünü kullanarak inançlı oturum açabiliyorsunuz.

Asus, öte yandan bu kamerayı yapay zeka yoluyla gürültü engelleme işlevine sahip mikrofon ile de desteklemiş. Bu farklı teknolojiden, COVID-19 ile başlayan uzaktan çalışma devrinde artan görüntü konferanslarında büyük fayda görebilirsiniz. ASUS AI gürültü önleyici ses, istenmeyen etraf gürültülerini insan konuşmalarından izole edebiliyor. Böylelikle konuttan katıldığınız bir görüntü konferansta, gerideki sesleri filtreleyebiliyor ve daha pak ve dolayısı ile profesyonel bir görüşme imkanı bulabiliyorsunuz. Bu ziyadesiyle faydalı bir tahlil olmuş nitekim. Bu ortada ses demişken, laptop'taki hoparlörlerin de harman kardon sertifikalı olduğunun altını çizelim.

Sonuç

Asus Zenbook 14 UX435, sahip olduğu özellikleri ve bunları şık bir dizaynla sunmasıyla nitekim özel dizüstü bilgisayarlardan biri oluyor. Klasik laptop modellerine kıyasla, sahip olduğu ScreenPad alanıyla birlikte esnek kullanım ve üretkenliğini artırmak isteyenlerin ziyadesiyle beğeneceği bir model olmuş kanısındayız. Güçlü teknik altyapısı ve çevresel faktörleriyle de ilgi toplayacağı açık. Şu an Asus Zenbook 14 UX435 modelini piyasada 17 bin 499 TL fiyatla bulabiliyorsunuz.

CHIP Online Notu: %90

+ Kompakt ve şık tasarım
+ NanoEdge ekran
+ Ergolift menteşe tasarımı
+ Yüksek performans
+ ScreenPad
+ Gürültü Engelleme özelliği
+ 15 saati aşkın pil ömrü


Asus Zenbook 14 UX435 Teknik Özellikler

 • İşletim Sistemi Windows 10 Home
 • İşlemci Intel Core i7-1165G7 4.7 GHz
 • Çekirdek 4
 • Ekran 14 inç IPS (1920x1080)
 • Bellek 16 GB LPDDR4X
 • SSD 1 TB NVMe PCIe 3.0 SSD
 • Grafik NVIDIA GeForce MX450 2 GB GDDR6
 • Ses Harman Kardon
 • Temaslar Thunderbolt 4, USB 3.2 Gen 1 (2 adet), HDMI 2.0b, 3.5 mm kulaklık, microSD, Wi-Fi 6, BT 5
 • Boyutlar 31.90 x 19.90 x 1.69 cm
 • Yük 1.19 kg.

ADVERTORIAL