Aslında Hiç Var Olmayan Beşerler İnternette Dolaşıyor

Teknoloji ve yapay zeka ilerledikçe hayli farklı ve değişik kullanımlarıyla müsabakaya devam ediyoruz. Artık hiç var olmamış insanların ...

Aslında Hiç Var Olmayan Beşerler İnternette Dolaşıyor

Teknoloji ve yapay zeka ilerledikçe hayli farklı ve değişik kullanımlarıyla müsabakaya devam ediyoruz. Artık hiç var olmamış insanların fotoğraflarını satın alabileceğiniz internet siteleri var. Bu düzmece beşerler sanılandan daha yaygın.

Diyelim ki Tinder’a girdiniz ve biriyle eşleştiriniz. Ya da toplumsal medyada trollük yapan birinin profil fotoğrafına baktınız. Tahminen de bir sitede bir eser yorumu okurken denk geldiniz. Bu insanların hiçbiri gerçek olmayabilir. NVIDIA'nın geliştirdiği yapay zeka, son yıllarda yeterliden güzele gelişti. New York Times'ın interaktif içeriğinde de bir yapay zekanın insanları nasıl şekillendirebileceği çok net bir halde gösteriliyor.

Düzmece insan fotoğrafı pazarı

Yapay zeka tabanlı olarak var olmayan insanların imgelerinin oluşturulduğu ve satıldığı pek çok platform ya da internet sitesi var. Generated.Photos isimli sitede “özel, dertsiz” bir düzmece insan almak için 2,99 dolar kâfi oluyor. İsteyenler 1000 dolara 1000 kişi alabiliyor.

Diyelim ki firmanızın sitesini daha global göstermek istiyorsunuz fakat rakiplerinizin de bulabileceği stok fotoğraflardan da uzak duruyorsunuz. Tahlil kolay, bu haberimizdeki siteye girerek ücretsiz bir hayali insan fotoğrafı edinebilirsiniz. Hatta bu hayali kişiyi etnik köken, yaş üzere kıstaslarla belirleyebilirsiniz.

Bu uydurma beşerler son yıllarda internette daha sık karşımıza çıkmaya başladı. Var olmayan bir fotoğraf kullanarak internette trollük yapanlar, diğer kümelere sızmaya çalışanlar, geçersiz profillerle insan dolandıranlar ortaya çıkmaya başladı.

Sistemler gitgide gelişiyor

Birinci olarak 2014 yılında bu teknolojinin ortaya çıktığını söyleyen araştırmacı Camille François, birinci başlarda ortaya çıkan manzaraların The Sims oyunundaki karakterlere benzediğini söylüyor. Artık ise dikkatli bakmadan imajları ayırmak neredeyse imkansız üzere gözüküyor.

Alışılmış bu yapay zekalar kusursuz değil. Temel olarak bütün yapay zeka sistemleri insanların onları eğitmek için kullandığı bilgileri, binlerce ayırma sorusuyla ele alıyor. Haliyle insanların önyargıları ve kusurları da yapay zekaya geçiyor. Bayanların cam tavana takılıp daha yüksek düzey yönetici kademelerine getirilmemelerinden ötürü, insan kaynakları yapay zekalarının geçmiş CV’leri inceleyerek eğitildiği durumlarda erkekleri bayanlardan evvel terfi ettirmesi üzere olaylar da bu durumun bir yansıması.

İnternette dolaşırken gözlükleri kusurlu duran, gözleri kayık, kulakları istikrarsız ya da art planı blurlanmış/boş olan insan fotoğraflarının uydurma olma ihtimali daha yüksek oluyor. Bu hususta siz ne düşünüyorsunuz?