Araştırmalara nazaran koronavirüs bulaşı en çok öğlenden sonra oluyor

Amerika Birleşik Devletleri Nashville'deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Candace McNaughton ve meslektaşları tarafından yapılan ...

Araştırmalara nazaran koronavirüs bulaşı en çok öğlenden sonra oluyor

Amerika Birleşik Devletleri Nashville'deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Candace McNaughton ve meslektaşları tarafından yapılan araştırmada, bireylerin öğlenden sonraki saatlerde daha fazla kovid bulaşına neden olabilecekleri açıklandı.

Guardian’ın haberinde yayımlanan ve şimdi hakem tarafından gözden geçirilmemiş yeni araştırmalarda, koronavirüs testlerinin günün öteki saatlerine kıyasla öğlenden sonra yapıldığında yanlış sonuç verme mümkünlüğünün daha düşük olabileceği öne sürüldü.

30.000 test

Geçtiğimiz yıl Mart ve Haziran ayları ortasında ABD’nin Nashville bölgesinde gerçekleştirilen 30 bin PCR tabanlı testin sonuçları incelenerek yapılan araştırmada, 24 saat içerisinde test sonucunun olumlu çıkması için en gerçek saat 14.00 olarak tespit edildi.

Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanları, bağışıklık hücrelerimizin koronavirüs ile etkileşimde bulunduklarını ve günlük "sirkadiyen" ( Sirkadiyen ritim; dünyanın kendi ekseni etrafındaki 24 saatlik seyahati sonucunda ortaya çıkan canlılar üzerindeki biyokimyasal, fizyolojik ve davranışal ritimlerin tekrarıdır. Özcesi; bedenimizin biyolojik saati olarak da tanımlayabiliriz. ) ritim nedeniyle, öğlenden sonra birinci saatlerde virüs bulaşma ölçüsünün artabileceğini belirtti.

Daha evvel yapılan ve influenza üzere öteki virüslerle ilgili çalışmalarda da, bir bireyin semptomlarının ve virüsün öteki şahıslara bulaşmasının 24 saatlik müddet boyunca değişebileceğini gösterilmişti.

Araştırmaya katılmayan lakin açıklamada bulunan Imperial College London'da virolog Dr.Rachel Edgar, 24 saatlik bir gün boyunca fizyolojimizdeki değişikliklerin burun ve boğaz sürüntülerinde toplanan virüs ölçüsünü etkileyebileceğini öne sürdü.


Araştırmayı daha da geliştirmek için şahıslara Covid-19 bulaştırarak akabinde viral yüklerinin günün farklı saatlerinde değişip değişmediğinin izlenmesi gerektiğini söyleyen araştırmanın başındaki Candace McNaughton, “Mümkün olan en gerçek Covid-19 testini yaptırmak isteseydim, öğlenden sonra erken saatlerde yaptırırdım” tabirlerini kullandı.