Apple’ın GPU’su Intel iGPU’sundan daha performanslı olabilir

Apple’ın Mac bilgisayarlarında kendi CPU-GPU ikilisini kullanacağı haberi teknoloji dünyasında geniş yer bulmuştu. Bilhassa de Apple imzasını ...

Apple’ın GPU’su Intel iGPU’sundan daha performanslı olabilir

Apple’ın Mac bilgisayarlarında kendi CPU-GPU ikilisini kullanacağı haberi teknoloji dünyasında geniş yer bulmuştu. Bilhassa de Apple imzasını taşıyacak GPU bir oldukça dikkat çekmişti.

Birinci raporlara nazaran teknoloji devi GPU çalışmasında akıcı bir halde ilerliyor. O denli ki teze nazaran Apple’ın GPU’su Intel’in iGPU’larından hem daha performanslı hem de daha güç verimli bir yapıda olacak.

Lifuka kod ismini taşıyan TSMC’nin 5 nm nodlarından çıkacak yongalar birinci başta 12’’ ebatındaki MacBook’lara güç verecek. GPU’ya eşlik edecek ARM tabanlı işlemcinin platform avantajı sayesinde iPhone ve iPad’teki kardeşlerine göre daha yüksek termal bütçesine sahip olması bekleniyor.

Son olarak birinci Apple imzasını taşıyacak CPU-GPU ikilisinden güç alacak MacBook'un önümüzdeki yılın birinci yarısında raflardaki yerini alması bekleniyor. 13.3'' ve daha büyük ekranlı dizüstülerde Apple imzasını görmek içinse biraz beklememiz gerecek.