Apple, yeni bir parmak izi algılama teknolojisi üzerinde çalışıyor

Apple, eksen dışı açısal ışığa dayalı gelişmiş bir ekran altı parmak izi algılama teknolojisi üzerine çalışmalar yürütüyor. Daha süratli ve ...

Apple, yeni bir parmak izi algılama teknolojisi üzerinde çalışıyor

Apple, eksen dışı açısal ışığa dayalı gelişmiş bir ekran altı parmak izi algılama teknolojisi üzerine çalışmalar yürütüyor. Daha süratli ve hakikat çalışan bir parmak izi sensörü için çalışmalar yürüten teknoloji devi, aldığı bir patentle parmak izini okumak ve tahlil etmek için ultrasonik titreşimler yerine ışığı kullanan optik parmak izi algılamaya odaklanıyor.

Eksen dışı açısal ışık kullanılıyor

Optik parmak izi tarayıcılarla ilgili temel sorun, düşük ışık girişi nedeniyle parmak izi imajının düşük kontrasta sahip olması, parmak izini okumayı zorlaştırıyor ve bir kullanıcıyı doğrulamak için gereken süreyi artırıyor. Apple, bu sorunu çözmek için eksen dışı açısal ışığın, ekran ve sensör ortasındaki açıya bağlı filtreleme seçenekleri aracılığıyla yakalandığı bir sistemi içeren yeni bir teknolojinin patentini aldı.

Patent açıklamasında: “Belirli objeler için, eğik ışık, görüntüleme düzlemine olağan olan ışıktan daha güçlü görüntüleme sinyalleri oluşturur. Örneğin, ekran altı parmak izi algılama aygıtı üzere çok taraflı aydınlatmaya sahip bir parmak izi algılama sistemi / aygıtı, imaj kontrastını geliştirmek için daha güçlü sinyalleri yakalamak için eğik açısal filtreler kullanabilir." sözleri yer alıyor.

Patente nazaran aygıt ekranının piksellerinden yayılan ışıklar, ekrana yerleştirilen parmağı aydınlatıyor. Parmaktan yansıyan ışık geri dönüyor ve eksen dışı açısal ışık kullanılarak ekranın altındaki bir sensör tarafından algılanıyor. Bu sayede parmak daha yeterli aydınlatılıyor ve sadece ekrana temas eden kısım değil daha parmağın daha geniş bir alanından bilgi elde ediliyor.

Apple'ın bu teknolojiyi ne vakit aygıtlarında kullanacağı şimdi belirli değil lakin Ocak ayında çıkan birtakım söylentiler bu yıl tanıtılacak iPhone'larda ekran içi Touch ID'ye yer verileceğini gösteriyor.