Apple, yakında iOS yazılım güncellemesinden bağımsız olarak güvenlik güncellemeleri sunabilir

Teknoloji devi Apple, geliştiricilere sunduğu iOS 14.5'in dördüncü beta sürümünde yer alan kodlara nazaran kullanıcılara, güvenlik ...

Apple, yakında iOS yazılım güncellemesinden bağımsız olarak güvenlik güncellemeleri sunabilir

Teknoloji devi Apple, geliştiricilere sunduğu iOS 14.5'in dördüncü beta sürümünde yer alan kodlara nazaran kullanıcılara, güvenlik yamalarını işletim sistemi güncellemelerinden başka olarak indirmelerine imkan tanıyan büyük bir siyaset değişikliği planlıyor.

Başka olarak güvenlik güncellemesi yapılabilecek

Apple şu anda güvenlik güncellemesini farklı olarak yüklemeye müsaade vermiyor. Bu sebepten dolayı güvenlik düzeltmelerini yüklemek için tüm güncellemeyi yüklemek gerekiyor. 9to5Mac tarafından keşfedilen iOS 14.5'in 4. beta sürümünde sunulan bir yenilik bu durumun değişebileceğini gösteriyor.

Ayarlar kısmında yer alan 'Yazılım Güncelleme' kısmına eklenen yeni bir seçenek, iPhone'da ve iPad'de yazılım güncellemesi yapmadan yalnızca güvenlik güncellemesi yapmayı mümkün kılıyor.

iOS'un eski sürümlerinden birini kullanan iPhone yahut iPad sahipleri, bu yeni seçenek sayesinde aktüel sürümlerdeki güvenlik düzeltmelerini aygıtlarına yükleyebilecekler. Bu seçenek, aygıtı yeni sürümleri desteklemeyen yahut muhakkak bir sebepten dolayı yeni iOS sürümünü kullanmayan bireylerin, güvenlik açısından aygıtlarını muhafaza altında tutmalarına imkan tanıyacak.

Apple'ın yeni özelliği, sunup sunmayacağı, ne vakit sunacağı ve nasıl uygulamayı planladığı hususları belirsizliğini sürdürüyor. İddialar, iOS 15'in piyasaya sürülmesinden sonra yeni özellik sayesinde iOS 14 için güvenlik güncellemelerinin sunulmaya devam edeceği istikametinde.