Antarktika'da Bulunan, Dünyanın En Büyük Uçan Kuşunun Fosili

Bilim insanları, 80'li yıllarda Antarktika'da bulunan Seymour Adası'na gitmişlerdi. O yıllarda yapılan arkeolojik kalıntılarda, tarih öncesi ...

Antarktika'da Bulunan, Dünyanın En Büyük Uçan Kuşunun Fosili

Bilim insanları, 80'li yıllarda Antarktika'da bulunan Seymour Adası'na gitmişlerdi. O yıllarda yapılan arkeolojik kalıntılarda, tarih öncesi kuşlara ilişkin kimi fosiller bulunmuştu. Bu fosiller, Kaliforniya Üniversitesi tarafından bir müzeye kaldırılmış, onlarca yıl da müzede sergilenmişti. Lakin 2015 yılında başlatılan yeni bir çalışma, bu fosillerle ilgili çok kıymetli bilgilerin sağlanmasının önünü açtı.

Araştırmacı Peter Kloess'un o yıllarda başlattığı çalışmanın sonuçları, geçtiğimiz günlerde Scientific Reports isimli mecmuada yayımlandı. Yayımlanan makale, kelam konusu fosillerin dünyanın en büyük uçabilen kuşlarına ilişkin olabileceğini ortaya koyuyor. Kloess'un açıklamalarına nazaran bu kuşların kanat açıklığı, 6,4 metreye ulaşabiliyordu.

İşte yıllar evvel bulunan o fosil kesimi

Kloess, yıllar evvel bulunan fosillerin "Pelagornithidae" familyasına ilişkin olduğunu söylüyor. Bu kuş familyası, tarihöncesi periyotların yaşayan en büyük uçabilen kuşları olarak biliniyor. Kuşlara ilişkin çene fosillerinin 40 milyon yıl öncesine dayandığını tespit eden Kloess ve takımı, tıpkı alanda bulunan ayak kemiklerininse 50 milyon yıl öncesinde yaşamış bir kuşa ilişkin olduğunu söz ediyor.

Bilim insanlarının yıl kestiriminin kıymetli olduğunu söylemek gerek. Zira bilim insanları, yaptıkları belirlemelerle Pelagornithidae familyasındaki kuşların en azından bir kısmının, Dünya'ya çarpan bir gök taşıyla yok olan dinozorlardan daha sonra hayatta olduklarını ispatlamış oldular. Yani dinozorların soyu tükendikten sonra da Dünya üzerinde yaşamış, dinozor büyüklüğünde kuşlar varmış.

Araştırmaya dahil olan Ashley Poust tarafından yapılan açıklamalarda ise bulunan fosillerin boyutlarının, okyanus habitatları için eşsiz olduğunu tabir etti. Poust, bu cins kuşların okyanuslar üzerinde haftalarca uçabildiklerini, besin muhtaçlıklarını ise daha çok balina ve foklardan karşıladıklarını söylüyor. 

Çin Bilimler Akademisi'nden Thomas Stidham da Kloess'un araştırmasına dahil olan diğer bir isim. Araştırmayla ilgili konuşan Stidham, bu kuşların kemik yapıda dişleri olduğunu, evrimleşebilmiş olsalardı da dünyanın en yırtıcı canlıları ortasında yer alabileceklerini söylüyor. Lakin bu devasa büyüklükteki kuşların nasıl yok oldukları, şu an için gizemini koruyor.