Androidsiz birinci Huawei telefon yıl sonundan evvel piyasaya sürülecek

Huawei'nin süreksiz Android lisansının mühleti doldu, bu nedenle şirket HarmonyOS işletim sistemiyle çalışan birinci akıllı telefonunu ...

Huawei'nin süreksiz Android lisansının mühleti doldu, bu nedenle şirket HarmonyOS işletim sistemiyle çalışan birinci akıllı telefonunu epeyce çabuk bir formda piyasaya sürmeye çalışıyor.

Huawei'nin yıl sonuna kadar HarmonyOS'lu akıllı saat, dizüstü bilgisayar ve tablet çıkaracağı bildirilmişti. Lakin Android lisansının bitmesinin akabinde şirket kendi işletim sistemiyle çalışan birinci akıllı telefonunu piyasaya sürme sürecini hızlandırdı.

ABD yaptırımları planları değiştirdi

HarmonyOS'lu birinci akıllı telefon hakkında şimdi çok fazla bilgi yok. İşletim sistemi şu anda yalnızca Huawei ve Honor Vision TV'lerde kullanılıyor. Çinli şirketin temelinde uzun yıllardır kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığını biliyoruz.

Lakin geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri'nin Huawei'ye yaptırım uygulayarak Amerikan şirketleriyle işbirliği yapmasını yasaklaması, firmanın kendi ekosistemini oluşturmaya odaklanmasına ve HarmonyOS planlarını daha erkene çekmesine sebep oldu.