AirPods'lar kullandığınız kulaklık uçlarına nazaran sesi otomatik olarak ayarlayabilecekler

Apple, yeni bir patent müracaatına nazaran kulaklıkların kullanıcı tecrübelerini artırmayı amaçlıyor. Şirket, AirPods Pro ve AirPods Max ...

AirPods'lar kullandığınız kulaklık uçlarına nazaran sesi otomatik olarak ayarlayabilecekler

Apple, yeni bir patent müracaatına nazaran kulaklıkların kullanıcı tecrübelerini artırmayı amaçlıyor. Şirket, AirPods Pro ve AirPods Max aygıtlarının farklı kulaklık uçlarını yahut kulak üstü kulaklık süngerlerini tanımlayıp sesi buna nazaran ayarlayabilmesini istiyor.

Farklı kulaklık uçları ve süngerleri için değişken ses düzeyleri

Apple'ın AirPods'larla alakalı patentinin açıklamasında: "Örneğin, bir ekolayzer ayarı kimlik datalarına bağlı olarak seçilebilir yahut değiştirilebilir. İşitme muhafaza ayarları, örneğin kulaklığın hoparlör sesini sınırlamak, kulaklık için faal bir gürültü giderme profilini değiştirmek ve gibisi dahil olmak üzere değiştirilebilir." sözleri yer alıyor.

Patent, farklı kulaklık uçları ve kulaklık süngerleri için bir etiket sisteminden bahsediyor. Aygıt üzerinde bulunan özel bir etiket sensörü bu etiketleri okuyabilir ve kulaklığın ses ayarlarını değiştirebilir. Bu sayede kullanıcılar, ses düzeyindeki ani değişimden kendilerini koruyabilecekler.

Apple, bu etiketleri pasif hale getirmenin, öbür bir deyişle güç gerektirmemesinin farklı yollarını arıyor. Muhtemel bir tahlil olarak, NFC etiketleri yahut bir tıp minyatür RFID etiketleri kullanmak gösteriliyor.