Acer hacklendi: Bilgisayar korsanları 50 milyon dolar fidye talep ediyor

Tayvan merkezli bilgisayar ve elektronik üreticisi Acer, fidye yazılımı REvil'i kullanan bilgisayar korsanları tarafından taarruza uğradı ...

Acer hacklendi: Bilgisayar korsanları 50 milyon dolar fidye talep ediyor

Tayvan merkezli bilgisayar ve elektronik üreticisi Acer, fidye yazılımı REvil'i kullanan bilgisayar korsanları tarafından taarruza uğradı. Hacker'lar tarihin en büyük fidyelerinden birini talep ediyorlar: 50 milyon dolar.

Geçtiğimiz gün bir küme bilgisayar korsanı, web sitelerinden Acer'ı hacklediklerini duyurdular. İspat olarak da çalındığı argüman edilen evrakların ekran imajlarını paylaştılar. Görünüşe nazaran saldırganların elinde mali tablolar ve diğer kıymetli dokümanlar var.

Erken ödemeye %20 indirim sundular

Acer sırf, ilgili kolluk kuvvetlerine son zamanlardaki olağandışı durumları bildirdiklerini açıkladı. Şirket ayrıyeten, siber güvenlik altyapısını daima olarak geliştirdiğini kaydetti.

Acer'a kısa müddet içinde ödeme yapması durumunda %20 indirim sunan bilgisayar korsanları, parayı aldıktan sonra şirkete bir şifre çözücü, bir güvenlik açığı raporu ve çalınan evrakların silineceği kelamını verdiler.