AB, Google'ın Fitbit satın almasını inceleyecek

Google, geçtiğimiz yıl giyilebilir aygıt üreticisi Fitbit'i 2.1 milyar dolara devralmayı planladığını açıklamıştı, fakat mutabakat hala tüm ...

AB, Google'ın Fitbit satın almasını inceleyecek

Google, geçtiğimiz yıl giyilebilir aygıt üreticisi Fitbit'i 2.1 milyar dolara devralmayı planladığını açıklamıştı, fakat mutabakat hala tüm dünyada yasal onay bekliyor. Bunun nedeni ise AB'nin yaklaşık dört ay sürebilecek antitröst soruşturması başlatmayı planlaması.

Google: Fitbit bilgilerine erişmeyeceğiz

Reuters'in bir raporuna nazaran , AB antitröst gözlemcisi "sağlık hizmetlerinde bilgi kullanımını" derinlemesine araştırmak istiyor. Google ve Fitbit raporla ilgili olarak şimdi ortak bir açıklama yapmazken, önümüzdeki hafta yapılacak resmi bir açıklama ile antitröst soruşturmasının 4 Ağustos'ta başlayabileceği belirtiliyor. Hususla ilgili konuşuan Google sözcüsü: "Giyilebilir teknoloji kesimi kalabalık. Google ve Fitbit'in donanım eforlarının kombinasyonunun daldaki rekabeti artıracağına, tüketicilere yarar sağlayıp yeni jenerasyon aygıtların daha âlâ ve daha uygun fiyatlı olacağına inanıyoruz." dedi.

Google başlangıçta Fitbit sıhhat bilgilerine erişmeyeceğine ve kullanıcıların, şahsî bilgileri üzerinde tam denetim sahibi olmaya devam edeceklerine kelam verdi. Önümüzdeki dört ay içinde genişlemesi mümkün muhtemel antitröst incelemesi nedeniyle Google'ın Fitbit'i devralınmasının yakın vakitte tamamlanmayacağı hayli açık. Arama devi yasal onay alırsa ve AB mutabakatın gerçekleşmesine müsaade vermeyi kabul ederse, bu mevzuda bir duyurunun Kasım sonu yahut Aralık başında yapılması bekleniyor.