"11 Yaşında 4 Programlama Lisanını Nasıl Öğrendim?"

Öncelikle birazda okuyacaklarınızı sizlerle paylaşma fırsatı veren Webtekno'ya teşekkür ederim. Bugün sizlere 4-5 yaşlarındayken başlayan ...

"11 Yaşında 4 Programlama Lisanını Nasıl Öğrendim?"

Öncelikle birazda okuyacaklarınızı sizlerle paylaşma fırsatı veren Webtekno'ya teşekkür ederim. Bugün sizlere 4-5 yaşlarındayken başlayan teknoloji merakımın beni nasıl yönlendirdiğini anlatacağım.

Bugün çok hatırlamıyorum lakin ailemin anlattığına nazaran, bugün pek çok çocuğun yapabildiği üzere ben de 4-5 yaşlarındayken akıllı telefonları kurcalayıp akrabalarımızı arıyormuşum. Hatırladığım kadarıyla da teknolojik aygıtlara olan bu ilgim, daha sonra babamın bilgisayarına yöneldi. Onun bilgisayarını bozduğum vakitler da oldu fakat tekrar de beni desteklemeye devam etti. Zira bilgisayarlara olan merakımı biliyordu. Benim için her şey bu halde başladı.

Programlama öğrenmeye nasıl başladım?

Yıl 2018. Maalesef ilkokulda programlama öğrenebileceğimiz bir teknoloji dersi görmüyorduk. Bu nedenle bir gün öğretmenimiz bize bir site gösterdi. Hatırladığım kadarı ile sitede yapbozlarla kodlama öğreniyorduk. Konuta sarfiyat gitmez siteye kayıt oldum. Lakin derslerim nedeniyle yazılıma çok fazla vakit veremedim

Yaz tatiline girince yazılıma daha fazla vakit ayırabileceğim için çok sevindim. Yapbozla kodlama öğreten sitenin öbür bir sürümü var mıdır diye araştırmaya başladım ve Scratch isminde çocuklara özel bir programlama lisanı olduğunu öğrendim. YouTube'dan Scratch eğitim görüntüleri izleyip duruyordum. Öğrendiklerimi de her gün uygulamaya çalışıyordum.

Natürel bu durum ailemi huzursuz etmeye başlamıştı. Nedeni de bilgisayarın başına oturduğumda uzun müddetler boyunca kalkmıyor olmamdı. Bir mühlet sonra ailem, bilgisayara günde bir saat hududu getirdi. Aslında bu kural benim için de yeterli oldu, zira gözlerim çok ağrımaya başlamıştı.

Scratch'i 2018'in Eylül ayında neredeyse büsbütün öğrendim, akabinde YouTube'da görüntüleri karşıma çıkan Arduino'ya merak saldım. Bu görüntülerden Arduino ile nasıl robot yapıldığını öğrendim. Lakin şu an sorsanız Arduino'yu pek hatırlamayabilirim, zira daha sonra pek üstünde durmadım.

2019'da tekrar internette gördüpüm Javascript ile tanıştım. Kendi internet sitemi yapmak çok değişik bir histi, insanın güzeline gidiyordu lakin Javascript'te hayli zorlanmıştım. Birinci başlarda kolay gelmişti fakat porjelerde oldukça zorlandım. Yazdığım kodlar ya çalışmıyor ya da ben nereye koyacağımı unutuyordum. İnternetten araştırma yaparak kendimi geliştirmeye devam ettim. Birebir vakitte halam mesleği olan grafik tasarımı bana öğretmeye başladı.

2020'de ise Python'a başladım. Çok zorlanacağımı biliyordum ancak iş yazmaya gelince çok kolay olduğunu anladım. Python ile çok sayıda temel seviyede proje yaptım. Yaşıma nazaran hayli öğrendiğimi düşünsem de hala bitiremedim. Son vakitlerde ise Linux'a merak saldım ve şu an Python ile birlikte Linux'u da öğrenmeye çalışıyorum.

Pekala bu süreçte ailem bana nasıl takviye oldu?

Aslında bana bilgisayar alarak, yazılım öğrendiğimi görünce bana güvenerek, tablet ve telefon bozulur diye çekinmedikleri için bana fazlası ile takviye oldular. Halam ise bana grafik tasarım öğretti. Corel ve Adobe programlarına başladım, logo tasarlamayı öğreniyorum.

Programlama dillleri hakkındaki maceramı sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Görüş ve tekliflerinizi çok merak ediyorum, yorumlar kısmında paylaşırsanız sevinirim.